Biyografi örnekleri

Biyografi örnekleri

Biyografi nedir?

Özyaşamöyküsü başka bir adıyla otobiyografi; kişilerin kendi hayatlarını anlattıkları bir yazı türüdür. Yaşamöyküsü yani bir başka adıyla biyografi ise;  edebiyat, sanat, politika, tarih gibi çeşitli mesleklerde ünlenmiş kişilerin hayat hikayelerinin anlatılmasına biyografi yani yaşamöyküsü denilmektedir. Aşağıda biyografi yazı türünü daha iyi anlayabilmeniz açısından bir biyografi bulunmaktadır.

Biyografi örnekleri

1970 yılında İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim yılları boyunca çeşitlerde okullarda okudu ve eğitim yıllarının bitiminin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesinde; bilgisayar mühendisliği bölümünde okudu. Üniversiteyi bitirdikten hemen sonra çeşitli konular üzerinde projelerde (faaliyetlerde) bulundu.

Ardından son olarak çalıştığı XX şirketinde büyük bir başarı elde ederek tarihe geçmeyi başardı.Yukarıda olduğu gibi çeşitli konularda türetmeler yaparak dilediğiniz şekilde biyografi yazabilirsiniz. Unutmayın; biyografi; bir başkasının hayatını anlatan yazı türüdür ve otobiyografi ise kendi hayatını anlatan bir yazı türüdür. Zihninizde daha iyi pekişmesi açısından otobiyografiye örnek vermemiz gerekirse;

Örnek otobiyografi;

1970 yılında İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde dünyaya geldim. Eğitim yıllarımı başarılı bir şekilde tamamladıktan hemen sonra; Karadeniz Teknik Üniversitesi, bilgisayar mühendisliği bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Eğitim yılları boyunca çeşitli projelere imza atarak bir çoğunda başarılı olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra XX şirketinde işe başlayarak XX, XX gibi projelerde başarılı olarak kendimi kanıtlamış oldum.

İngilizce biyografi örneği;

He was born in 1970 in Istanbul's Büyükçekmece district. Years of education and training during the years after the end of cultivars studied in schools, Karadeniz Technical University, studied computer engineering department. Immediately after graduating from university projects on various topics (activities), respectively.

Then the last date worked XX company was able to pass a huge success.

İngilizce otobiyografi örneği;I was born in 1970 in Istanbul's Büyükçekmece district. Years of education and training during the years after the end of the cultivars studied in schools, Karadeniz Technical University, studied computer engineering department. In a majority of education by taking various projects throughout the years I had the opportunity to improve myself as successful. Immediately after completing university work directly from the XX XX XX've proven myself as successful as the projects.

Yukarıda gördüğünüz gibi, biyografi bir başkasının ağzından yazılmıştır ve otobiyografi ise kendi ağzından kaleme alınmıştır. Ayrıca aşağıda bulunan yorum kısmından kendi yazdığınız biyografileri paylaşarak diğer insanlarında faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Birlikte biyografi yazalım..

Şule Ekinci adında bir karakterimiz ve bu karakterimiz Balıkesir üniversitesinde işletme alanında lisans yapıp Eskişehir'de yüksek lisans yapmış olsun. Aynı zamanda 15 Mayıs 1992 doğumlu olsun ve Sivas'ın Görün ileçesinde doğmuş olsun.

Şimdi bu bilgilere göre bir biyografi örneği hazırlıyalım;

Şule Ekinci, 15 Mayıs 1992 tarihinde Sivas'ın Görün ilçesinde dünyaya gelmiştir. Okul hayatına kendi memleketinde başlamıştır. Ardından babasının mesleği gereğince tayininin çıkması sonucunda Balıkesir'e taşınmıştır. Balıkesir'de lise hayatına başlangıç yaparak başarılı bir öğrenci olmuştur. Lise bitiminde girdiği LYS sınavında üstün başarı sergileyerek Balıkesir üniversitesinin İşletme bölümünü kazanmıştır ve bu sayede üniversite hayatı başlamıştır. Üniversite hayatı içerisinde dersleri boşlayarak biraz aksatmıştır. Ardından uzunca düşündükten sonra hırslanarak bir hışınla üniversite eğitimini tamamlamıştır. Elde ettiği başarı ona yetersiz geldiğinden lisans üstüne yüksek lisans yapma düşüncesi içerisine girmiştir ve ilerleyen yıllarda Eskişehir'de işletme alanı üzerine yüksek lisansını başarılı bir şekilde tamamlayarak iş hayatına adım atmıştır..

Yukarıda görüldüğü gibi bir insanın yaşamı içerisinde yaptıklarının anlatılmasıdır.

Mesela siz bir lise öğrencisisiniz diyelim. Ayşegül Demir adında bir sınıf arkadaşınız olsun. Bu arkadaşınız ile birlikte İstanbul'un Pendik ilçesinde okuyor olun. Ayşegül Demir adında ki sınıf arkadaşınızın doğum yeri Kayseri/Pınarbaşı olmuş olsun ve 01.01.2002 doğumlu olmuş olsun. Babasının mesleği esnaf olmuş olsun. Bu bilgiler dahilinde farklı bir biyografi daha yazalım;

Ayşegül Demir, 01.01.2002 tarihinde Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının işlerinin kötüleşmesi sonucunda İstanbul'a gitmeye karar vermiştir ve İstanbul'un Pendik ilçesine yerleşmiştir. Ardından lise çağına geldiğinde Ayşegül Demir, Pendik Fen Lisesine gitmiştir. (Buradan sonra lise hayatı içerisinde yaptığı önemli gelişmeler var ise onlar eklenir. Yok ise lise bitiminden sonra neler yaptığı sırasıyla beraber yazılır.)

Yeni biyografi örnekleri

Bu örneğimizde biyografisi yazılan karakterimizin adı Ahmet Güney, doğum tarihi 15 Mart 1982 ve Ankara doğumlu olduğunu ele alarak biyografi örneği yazacak olursak;

Ahmet Güney, 15 Mart 1982 yılında Ankara'da doğmuştur. Eğitimine ilk olarak Ahmet Adil İlköğretim Okulunda başlangıç yapmıştır. Ortaokul çağına geldiğinde hayallerini süsleyen denizcilik mesleğini yapma hedefi içerisinde bulunarak, İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Teknik ve Endüstri Meslek lisesinde Denizcilik bölümüne başlayarak hayallerinin ilk adımı atmıştır. Lisenin son yıllarında yapmakta olduğu zorunlu staj sonrası denizcilik mesleğinin hayallerinde ki gibi güzel olmadığını fark ederek kendine yeni meslek arayışları içerisine girmiştir. Üniversiteler tarafından yapılan okul gezilerine katılarak çeşitli bölümleri gözlemlemiş ve sonucunda Diş Hekimi olmaya karar vermiştir. Bunun için 1-2 yıl boyunca dershaneye giderek Yeditepe Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesini kazanarak hayatının ilk önemli adımını atmıştır. Bu bölümü başarı ile tamamladıktan sonra kendi muayenesini açarak iş hayatına atılmaya başlamıştır. İş hayatı sürecinde yaptığı, tedavi ettiği hastaların, ona karşı tutumu karşısında mutlu olarak daha fazla başarı elde etme yolu ile yurt dışında daha gelişmiş teknolojileri öğrenebilmek için eğitimler almıştır.

Farklı bir biyografi örneği

Bu sefer ki yazacağımız biyografi örneğinde, Şule Demir adında bir karakterimiz olsun ve 13 Haziran 1997 tarihinde Muğla'nın Marmaris ilçesinde doğduğunu varsayalım ve 1997 yılından 2014 yılına kadar olan süre içerisinde neler yaptığını ele alalım.

Şule Demir, Muğla'nın Marmaris adlı turistik ilçesinde 13 Haziran 1997'de dünyaya gelmiştir. 6 yaşında Atatürk İlkokuluna başlangıç yaparak eğitimini başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmiştir. İlkokul 5. sınıfa ulaştığında bilime ait olan ilgisi sayesinde kendi kendine bir şeyleri icat etme ve başarma arzusu içerisine girmiştir. 5. sınıfta görmeye başladığı fen bilgisi dersi onun hayal gücünü daha da ilerleterek insan hayatını kolaylaştıran icatlarda bulunmuştur. Bunların ardından bilimden sonra kimya alanına karşı ilgi duymaya başlamış ve Yalova Endüstri Meslek Lisesinde Kimya bölümünü okumaya başlamıştır. Şuan hala Yalova Endüstri Meslek Lisesinde eğitimini sürdürmeye devam etmektedir.

Yukarıdaki biyografi örneğinde, eğitim hayatını tamamlamamış fakat eğitim hayatı boyunca yapmış olduğu olaylar ele alınarak anlatılmıştır.

ümran

Bir şey sormak istiyorum. Biyografi de doğumdan başlamak zorunda mı?

Yanıtla

kübra

evet ve kronolojik olmak zorunda

Yanıtla

ahmet

çok güzel bir makaleydi

Yanıtla

Sedat

Çok iyi olmuş en iyisi diyebilirim yani.

Yanıtla

ESRA:)))

süper süper

Yanıtla

Anonim

güzel tesekkür

Yanıtla

zehra süslü :D

gzl bir iş olnş tebrikler yaralandım :)

Yanıtla

inci

Ödevimi yaptım teşekür

Yanıtla

PSY

çok saçma

Yanıtla

Coollector

Harika fakat daha uzun olsaydı biraz daha çok yararlı olabilirdi yinede yardımlarınız için şimdidien teşekürler hadi ben ödeve kaçar :D

Yanıtla

Coollector

Gayet güzel fakat birazdaha uzun olsaydı daha iyi olabilirdi :) yine de teşekürler

Yanıtla

asd

güzel biyografi ödevime yardımcı oldu

Yanıtla

Valla bilmiyom

Her yılın ödevi garanti

Yanıtla

semoş

süper sinizkız

Yanıtla

semra hanım

çok çok teşekürler ödevim için çok yararlı oldu

Yanıtla

bedo baba

guzel ya neresı kotu ısımı gordu yanıııı

Yanıtla

bagyaan

güzel olmuş

Yanıtla

pelin

sagolun cok iyi olmus

Yanıtla

beyza

Bencede süper olmuş

Yanıtla

şampiyonlar

ya ben onu istemedim çok saçma bu site sizi şikayet edicem

Yanıtla

BeyzĄ...

Bence biyogrofinin anlamını yazdığı için işimiz kolaylaştı
Ama bunlar yetersiz bu sayfayı başlatana sesleniyorummm.lütfen örnekleri çoğaltınnn!

Yanıtla

Maryooo

İyi olmamışsa kafandan yaz kızım zorla girmedn heralde

Yanıtla

Şule Ekinci

Daha fazla biyografi örnekleri eklenmiştir.

Yanıtla

BeyzĄ...

Bence biyogrofinin anlamını yazdığı için işimiz kolaylaştı
Ama bunlar yetersiz bu sayfayı başlatana sesleniyorummm.lütfen örnekleri çoğaltınnn!

Yanıtla

sude

ödevime yardımcı oldu

Yanıtla

Ziyaretci387437728

çok da bilgi veriyor

Yanıtla

Ziyaretci556039491

çok sağolun teşekkürler

Yanıtla

Anonim

dogukan bolat

çok işime yaradı

Yanıtla

Ziyaretci1514040898

önemli değil kardeşşş

Yanıtla

Ziyaretci916900017

çok bilgilendirici teşekkürler

Yanıtla

Ziyaretci1304510433

çok bilgilendirici

Yanıtla

şener

ödevimi yapabildim

Yanıtla

sena

ohh son performans

Yanıtla

Selda

ohhh be bitti ödev sonunda

Yanıtla

mert

ödevi yapabildim sonunda sağolun arkadaşlar

Yanıtla

Berkay Ekiz

yardımcı oldu teşekkürler

Yanıtla

Berkay

Çok Sağol işime yaradı

Yanıtla

RABİA

tmm oldu

Yanıtla

furki

teşekkürler

Yanıtla

gizem nur

işime yaradı teşekkür ederim.

Yanıtla

sülo

benimde isime yarasa keske

Yanıtla

ışıl

Teşekkür ederim gerçekten çok güzel anlatılmış

Yanıtla

beste

benim işime yaradı ve bence örnekler güzel

Yanıtla

barbie

Bence bu bir hic

Yanıtla

mustafa

benimde işime yaradı

Yanıtla

tugçe

katılılıyorum

Yanıtla

Admin

Yazının son sayfasına yeni biyografi örnekleri eklenilmiştir ve örnekler daha açıklayıcı şekilde kullanılarak vurgulanmıştır.

Yanıtla

demet

fazla çok örnek yok ama......................

Yanıtla

merve

aradığımı bulamadım ama yine de sağolun

Yanıtla

ela

aynen

Yanıtla

Admin

Aradığınız hakkında örnek verebilirseniz, yazıyı güncelleyerek istediğiniz biçimde bir örnek ekleyebiliriz.

Yanıtla

eda

bunlar cok yetersiz lutfen yardımmmm ediiin

Yanıtla

Admin

Tam olarak ihtiyacınız olan nedir?

Yanıtla

Ziyaretci120436253

çok güzel

Yanıtla

Ziyaretci63607105

bnce çok anlaşılır

Yanıtla

Ziyaretci897787977

Mavisel yener in biyografisini giriş gelişme sonuç bölümü olmak üzere nasıl yazabilirim

Yanıtla

salih

gerçekten öyle değilmi ecem

Yanıtla

salih

gerçektende çok güzel

Yanıtla

ecem

hiç işimi görmedi biraz daha yardımcı olamzmısınız yaa.s

Yanıtla

Admin

Tam olarak ne için yazmak istiyorsunuz?

Yanıtla

berat baş

güzekdi

Yanıtla

büşra

işimi gördü a aldım

Yanıtla

Tayfun

Ben sana yardımcı olurum mesaj at yeter

Yanıtla

büşra

biyografi ne yarar

Yanıtla

BÜŞRA

AMA BEN ZORLANIYORUM BUNLAR YETERSİZ LÜTFEN YARDIM

Yanıtla

Admin

Yazmak istediğiniz biyografi için verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesi budur. Yazmak istediğiniz biyografi için en geçmişten başlayarak uzatabilirsiniz. Mesela Ahmet adında bir karakterimiz olsun ve Ahmet karakteri için bir örnek yazalım.

Ahmet 1980 yılında Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini Piri Reis İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra, derslerinde üstün bir başarı sergileyerek Fen Lisesinde okumaya hak kazanmıştır. Fen lisesine giderken derslerinde ki başarılarından dolayı çeşitli ödüller alarak öğretmenleri tarafından çok sevilen bir öğrenciydi.

Ahmet lise eğitimini tamamladıktan sonra girdiği sınavda üstün bir başarı elde ederek Yıldız Teknik Üniversitesinde; Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanarak orada okumaya hak kazanmıştır.
Üniversite eğitimi boyunca öğrendiği bilgiler ile kendi çabaları ile çeşitli projelere imza atmıştır. Projeleri arasından başardığı sanal internet projesi ile dünya çapında ödül almaya hak kazanmıştır.
Eğitim yılını tamamladıktan sonra, eğitim yılını geride bırakarak XX Holding'de işe başlamıştır. İş hayatı boyunca...
Bu şekilde bir kişinin yaşam öyküsünde dilenildiği şekilde detaya gidilebilir. Yani bir insanın geçirmiş olduğu 20 yıl hatta 1 yılı göz önünde bulundurduğumuzda 5 sayfa çok az bir sayıdır.

İngilizce olarak bilgisayar programcısı Rasmus Lerdorf'un biyografi örneği;


Rasmus Lerdorf (born 22 November 1968) is a Danish programmer with Canadian citizenship. He is best known for creating the PHP scripting language, authoring the first two versions of the language and participating in the development of later versions led by a group of developers including Jim Winstead, Stig Bakken, Shane Caraveo, Andi Gutmans and Zeev Suraski. He continues to contribute to the project.
His family moved to Canada from his native place, Greenland, in 1980, and later moved to King City, Ontario in 1983. He graduated from King City Secondary School in 1988, and in 1993 he graduated from the University of Waterloo with a Bachelor of Applied Science in Systems Design Engineering. He contributed to the Apache HTTP Server and he added the LIMIT clause to the MSQL DBMS. The LIMIT clause was later adapted by several other DBMS.

Yanıtla

Ziyaretci897787977

Mavisel yener in biyografisini giriş gelişme sonuç bölümü olmak üzere nasıl yazabilirim

Yanıtla

BÜŞRA

YHA HOCA BİZDEN EN AZ 5 SAYFA İNGİLİZCE OTOBİYOGRAFİ YAZMAMIZI İSTTEDDİİİ :(

Yanıtla

demet

ALLAH kolaylık versin sana???

Yanıtla

Admin

Yazabilirsiniz..

Yanıtla

demet

aynen öyle admin doğru söylemişşşşş............

Yanıtla

Kemal

Kendim için biyografi yazmak istiyorum. Buradaki örnek ile kendime otobiyografi yazabilir miyim?

Yanıtla

ahmet

evet gardaş alttaki sana örnektir

Yanıtla

Sevgi Demir

sayenizde ödevimi yaptm tşk edrm

Yanıtla

benden admin olur mu

birşey değil

Yanıtla

Betül

Ne var yani bizde yaptık

Yanıtla

hale

çok faydalı oldu teşekkürler :)

Yanıtla

demet

bana bir faydası oladı ne yazık ki nasıl yapacağım onu düşünüyom ...

Yanıtla

ayşe

nasıl

Yanıtla

mustafa

sus kız bence güzel örnekler

Yanıtla

Biyografi Başlıkları

Biyografi nedir Biyografi otobiyografi örnekleri Biyografi örnekleri facebook Biyografi nasıl yazılır? İngilizce biyografi örnekleri Biyografi özellikleri Otobiyografi örnekleri Kısa biyografi örnekleri