Fezleke nedir?

Fezleke nedir?

Fezleke nedir?

Fezleke kelimesi, Arapça kökenli bir kelimedir. Bu kelimenin anlamını farkı açılardan açıklayabiliriz. İlk olarak, eskimiş bir olaya bağlı olan özet adı verilebilir. Onun haricinde mahkemelerde sağlanılan kararın özetine fezleke denilir. Bunların haricinde osmanlı zamanlarında sadrazamın isteklerini içeren özet yazılara fezleke ismi veriliyordu.

Fezleke mahkeme dışında bütün konularda kullanılabilir. Günlük yaşantıda oluşan olayları kısa anlatım şekli ile kaleme alınmasına ya da anlatılmasına bu isim verilmektedir.

Fezleke kelimesinin sözlükteki anlam karşılığı

  • Hukuk tahkikat evrakı,
  • Herhangi bir şeyin özeti, hülasa.
  • Sonuçlanan olayda ki verilen kararların kısa anlatım biçimi ile yazmılması.

Fezleke kelimesinin sözlükteki anlamı, yukarıda olduğu şekilde ifade edilir.

Aynı zamanda özet anlamına gelen bu kelimmenin, ticari terimler sözlüğü içerisinde de özet anlamına gelmektedir. Hukuki açıdan yapılan soruşturmalar, verilen ifadeler, enbilgi.com bulunan kanıtların açıklanması, tanıkların beyanlarının özetlenmiş hallerini ifade edebilen kısa raporlar için kullanılan bir terimdir.

Bu kelimenin anlamı kısaca, özet demektir. Özet kelimesi ise, herhangi bir olayın, yazılı anlatım ya da sözlü anlatım olarak, olayı en sade, en kısa şekilde anlatılmasına, aktarılmasına denilir.

Fezleke kelimesi ülkemizde güncel olarak kullanılan bir kelimedir.

Sizlerde merak ettiğiniz tüm konuları aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere ileterek, merak ettiğiniz konuların cevaplarını en hızlı şekilde öğrenebilirsiniz.

Başlıklar

Fezleke nedir? Fezleke nedir? Kısaca Fezleke