Kişilik özellikleri nelerdir?

Kişilik özellikleri nelerdir?

Kişilik özellikleri

Kişilik özelliği kısaca tanımlanırsa; insan kişilikleri arasında değişiklikleri meydana getiren, anlık olarak heyecan, alışıklık yönleri üzerinden bütünlük gösteren ve devamlılığını gösteren tutumsal davranışlara verilen isimdir.

İnsan karakter özellikleri, küçük yaşlardan başlayarak meydana gelir. Küçük yaşlarda insanlar kişilik özelliklerini yansıtmaz. Genel olarak ergenlik çağlarında kişilik oturmaya başlar ve kişiliği yansıtır. Kişilik özellikleri genel olarak aileden alınır. Örnek olarak bir kız çocuğu annesini idol edinmiş ise, annesin kişilik özelliğinin bir kısmını yansıtır. Ya da erkek çocuk babasını idol edinirse, onun kişilik özelliklerini yansıtmaya başlar.

Tabi kişilik özellikleri sadece aile içerisinden gelen bir özellik değildir. enbilgi.com'in düşüncesine göre; Kişilik özellikleri bir algı meselesidir. İnsanlar küçük yaşlarda birilerini beğenir ve özenmeye başlar. Tüm bu işlevler ileri ki yaşlarda çocuğun kişilik özelliklerinde bir araya gelen parçalardan birini oluşturur.

Kişilik özellikleri bir başka deyiş şekli ile karakter özellikleri insanı ve yaşamını anlatan bir konudur. Kişilik sonradan değiştirilen bir şey değildir. Yaşam boyunca edinilmiş bütün huy ve davranışların tamamını değiştirmek imkansız sayılmaktadır.

Misal olarak bir aile içerisinde idol olarak görünen kişinin baba olduğunu varsayalım. Burada baba, alkol alışkanlığı içerisinde bulunursa çocuk bundan yola çıkarak alkol alışkanlığı edinmeye çabalar. Bilinçaltı içerisinde bunun iyi ve büyük göstermesine dair girdiler bulunur. Çocuklar çevresinde olan her şeyden etkilenebilir ve davranışları o doğrultuda ilerler.

Kısacası şu şekilde bakarsanız, kişinin çevresinde bulunan insanlar kötü özelliklere sahip ise o kişi bunların birazını mutlaka barındırır. Eğer çevresindekiler iyi ise, iyi özelliklerin bazılarını barındırır. Bunların yanı sıra kişinin sadece kendine has kişilik özellikleri de vardır. Bu özellikler, yaşam boyunca edindiği özelliklerin birleşimi sonucu kendi iç dünyasında oluşturduğu özelliklerdir.

Misal, çocuk bir müzik seviyor ve düşüncelerine önem verdiği birisi bunun hakkında kötü bir yorum yaptığı zaman istemsiz bir şekilde o sevdiği şarkıdan uzaklaşmaya başlar. Tabi ki bu tip şeyler kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Her insanın kişilik özellikleri farklıdır.

Aşağıda bulunan yorum kısmından, kişilik özellikleri hakkında sormak istediğiniz sorularınızı bize yazarak çözümüne daha hızlı ulaşabilirsiniz.

GonuldenYazar

Aradığınız içeriğin ne tür olmasını isterdiniz? Bilgi verirseniz istediğiniz türde hazırlayabiliriz.

Yanıtla

Seagafofru

Ufff ya isime yarayan hic bisiy yoook

Yanıtla

Bilge tikil

Bir ödevimiz var ve kişisel özlellik yazmamız gerekiyor yardım eder misiniz??

Yanıtla

beste

hiç birşey anlamadım

Yanıtla

anyela soydan

arda haklı bende anlayamadım

Yanıtla

aaaa

bence güzel

Yanıtla

arda

iprenç bence hiç bişey anlamadım

Yanıtla

Admin

Anlamadığınız noktayı tarif ederseniz, nasıl olması gerektiğini ifade ederseniz; isteğiniz doğrultusunda yazı güncellenecektir.

Yanıtla

jxjcjcjjc

UUUiyi bu

Yanıtla

Anonim

Güzel açıklamalar verilmiş

Yanıtla

arslan kral

sağolun

Yanıtla

meryem

teşekkürler

Yanıtla

fdhkhdkh

zıkkım

Yanıtla

Anonim

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Yanıtla

paihl

teşekkürer

Yanıtla

kişilik özellikleri Başlıkları

Kişisel özellikler nelerdir? Karakter nedir?