Turbo nedir, nasıl çalışır?

Turbo nedir, nasıl çalışır?

Turbo nedir, nasıl çalışır?

Motorun çalışması sonucunda motor ısınınca, turbo devreye girerek soğuk havayı motora vererek aracın daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlar. Motorda sıcak havadan çok soğuk hava daha yoğun haldedir. Motordan içeriye giren hava turbo sayesinde soğuk olduğundan, soğuk hava ne kadar yoğun olursa aracın içerisindeki patlama da şiddetli olur. Bu sayede aracın ürettiği tork ve güç daha da fazlalaşır.

Araçlarda, aracın performansının arttırılması için 2 farklı turbo kullanılmaktadır. Bunlar turboşarj ve süperşarjdır.
Süperşarj, araba çalıştırılıp gaza basıldığı andan itibaren etkisini göstermeye başlar ve turboşarjın tükettiği yakıta göre daha fazla yakıt tüketir.
Turboşarjın çalışma sistemi geç işlediğinden süperşarja göre çok daha uzun sürede etkisini gösterir.
Turbolu araç kullanan kişiler, araçlarını yüksek devirde kullandıktan sonra arabayı stop etmeden önce 3-5 dakika rölantide çalışması gerekir. Bu sayede türbün boşalır ve soğur.

Başlıklar

Süperşarj Turbo fiyatı ne kadar? Turbo hakkında bilgi Turbo nedir? Turbo ne kadar hız verir? Turbonun görevi nedir? Turbo nasıl bağlanır? Turbo nereden alınır? Turbo nasıl çalışır video Turbo nasıl çalışır? Turbo nasıl yapılır? Araçlarda turbo nedir? Turbo fiyatları Turbo intercooler nedir?