Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

Uçakları bir nevi otomobiller ile kıyaslayabiliriz. Sürüş için için kullanılan araçlar daha az benzin tüketirken, yük taşıyan, yolcu taşıyan araçlar daha fazla kayıt tüketmektedir. Uçaklar ile en fazla enerji tüketimini kalkış sırasında harcamaktadır ve üzerinde bulundurduğu yük durumuna göre ise kullandığı yakıtta artış ve azalışlar gözlemlenmektedir.
Uçakların kullandığı yakıtlar; mazot, benzin, gaz gibi yakıtlar değildir. Uçaklar üretilirken, yakıt masraflarının en düşük olabilmesi için tasarlanmıştır ve dünya çapında litre fiyatı en düşük yakıtlardan birini kullanmaktadırlar.
Yolcu uçaklarında günümüzün teknolojisiyle beraber, uçakların yakıtında; gaz yağı olarak adlandırılan kerosen kullanılmaktadır. Bu kerosen'e, JET A-1 ya da AVGas tipindeki yakıtlar karıştırılarak kullanılır. Bu tip yakıtların belirgin bir rengi yoktur ve su gibi berrak bir petrol ürünüdür. Bu tip yakıtların en ilginç yanları, tutuşmasının çok zor olması ve donma noktasının yüksek oluşudur. Askeri tipli uçaklarda ise yine kerosen kullanılırken içerisine atılan karışımlarda farklılıklar bulunmaktadır.
A340 tipli bir yolcu uçağı ortalama olarak 100 kilometrede 12 litre yakıt tüketmektedir. Tabi ki uçuşlar sırasında uçaklarda tonlarca yakıt bulundururlar.

falcon

Yani bu uçak 1000 km yapsa 120 litre mi yakacak ?

Yanıtla

kk

100 km de 12 litre gibi cok az bir miktar yakıyorsa niye tonlarca yakıt taşıyorlar.

Yanıtla

Başlıklar

Uçaklar ne kadar yakar? Uçaklar 100 kilometrede ne yakar? Uçaklar ne tür yakıt tüketir? Uçakların yakıt tüketimi