Abronia (Kum minesi) çiçeği

Abronia (Kum minesi) çiçeği

Abronia (Kum minesi) çiçeği

Abronia (kum minesi) çiçeğinin ana vatanı Kaliforniya‘dır. Bu bitki, Akşamsefasıgillerden olup on iki farklı türünden biridir. Saksıda yetişebilen bu türüne Abronia adı verilmiştir. Abronia (kum minesi çiçeği), kumlu toprakları sever. Bahçede, çiçek yataklarında ve saksıda yetişebilen bir bitkidir. Abronia (kum minesi) çiçeği güneşi oldukça sever. Abronia (kum minesi) çiçeğini yetiştirirken dikkat edilmesi gereken şey çok fazla sulanmamasıdır. Sevdiği ortam sağlandıktan sonra çok fazla bakım gerektirmeyen ve oldukça fazla çiçeklenen bir bitkidir. Abronia (kum minesi) lila - mor renklerde çiçek açar ve güzel bir kokusu vardır. Bahçelerde, evlerin balkon ve pencerelerinde oldukça güzel görünen bir çiçektir.
Abronia çiçeği kumlu, kuru ve bazik topraklarda yetişir. Güneş alan açık alanları sever. Boyları 5 – 30 cm arası değişmektedir. Yıllık bir bitki olmasına rağmen aşırı soğuklara dayanıklı değildir. Bu nedenle soğuk havalarda bitki sökülmelidir. Evde, saksıda yetiştirilmek isteniyorsa kumlu toprak ve güneş alan bir bölme seçilmelidir.
Özellikle sahillerde kumlu alanlar, Abronia bitkisi için oldukça elverişlidir.

Kum minesi çiçeğinin hastalık ve tedavileri

Abronia (kum minesi) çiçeğinde görülebilecek hastalıklardan biri yapraklarında meydana gelen siyah noktalardır. Bu siyah noktaların sebebi çiçeğin çok fazla neme maruz kalmasıdır. Böyle bir durumda Abronia çiçeğinin hastalıklı yaprakları temizlenmeli ve fazla sulamamaya özen gösterilmelidir.

Abronia (kum minesi) çiçeğinde enbilgi.com görülebilen bir diğer hastalık ise küllenmedir. Bitkinin yapraklarında ve gövdesinde beyaz, pudra benzeri oluşumlar görülür. Eğer hastalık ilerlerse çiçeklerine kadar sıçrayabilir. Bu hastalık meydana geldiğinde Abronia (kum minesi ) çiçeği, mantar ilacı ile ilaçlanmalıdır. Hastalığın oluştuğu alanlara bu ilaç spreylenmeli daha sonra yapraklar kurulanmalı, ıslak bırakılmamalıdır.
Başka bir hastalık da küflenmedir. Bu hastalık ne kadar küllenmeyi andırsa da biraz daha farklı bir görünümdedir. Rengi biraz daha çürük görüntüsüne benzer. Bu durumda da Abronia (kum minesi) çiçeğinin küflü yaprakları temizlenmeli ve çiçekler için üretilen anti bakteriyel spreylerle spreylenmelidir. Bunun yanı sıra hava dolaşımının iyi olduğu bir ortamda çiçeğin köklerinin hava aldığına emin olunmalıdır.

5 16
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ