Adet gecikmesi kaç gün olur ?

Adet, bir diğer adı ile regl döngüsünde gecikme normalde kaç gün olur ya da normali aşkın regl gecikmesi neyin habercisi? Tüm merak ettiklerinizi araştırdık ve size sunduk!

Adet gecikmesi kaç gün olur ?

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet (regl) döngüsü, vücuttaki hormonların alçalıp yükselme şeklinde değişim göstermesi sonucu oluşmaktadır. Yaklaşık adet görme yaşı 12-16 olsa da bir-iki yaş daha erken de görülebilmektedir. Eğer kişi normal olarak kabul edilen adet görme yaşını aştıysa mutlaka doktora görünmelidir. Adet (regl) döngüsü menopoz dönemine kadar devam eder. Menopozla birlikte yumurtlama artık gerçekleşmez ve rahim gebelik için hazırlık aşaması geçirmez. Bunun sonucu olarak adet döngüsü artık sona ermiş olur.

Adet ağrısıİki adet günü arasında normalde 28 gün bulunduğu kabul edilir fakat bu süre 21-35 gün civarında değişiklik gösterebilir. Bu durumda adet gecikmesi kaç gün olur? sorusuna cevaben 7 gün civarı diyebiliriz. Yani 7 gün civarı gerçekleşen adet gecikmesi ya da erken adet görme normal olarak görülmektedir. Adet görme günü de ortalama 4 gün olsa da, kişiden kişiye değişiklik gösterip 2-7 gün arasında farklılık gösterebilmektedir. Hamilelik dışında meydana gelen adet gecikmeleri stres, kullanılan bazı ilaçlar, hastalık, menopoz öncesi hormonlarda yaşanan değişim vb. sebeplerle görülebilir.

Eğer adet gecikmeleri daha uzun sürüyorsa ve bu gebeliğe bağlı değilse adet düzensizliği yaşadığınızı gösterir. Gebelik dışında yaşanan adet gecikmeleri her kadının başına gelebilmektedir. Fakat bu durum çok sık yaşanmaya başladıysa ve adet gecikmesi uzun sürüyorsa mutlaka jinekoloğa görünülmelidir. Altında farklı hastalıklar yatıyor olabilir.

Adet Gecikmesinin Belirgin Sebepleri

Eğer gebelik planınız yoksa, adet gecikmesi sıkıntılı bir sürece dönüşmektedir. Ama eğer gebe kalma planınız varsa adet gecikmesi gebe kaldığınızın habercisi olabilir. Bunun haricinde pek çok sebeple adet gecikmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bunlardan bahsetmek gerekirse :

Stres: Stres bilindiği gibi pek çok rahatsızlığın altta yatan sebebidir. Bazen de vücutta salgılanan GnRH hormonunun seviyesini azalttığı için yumurtlama zamanının gecikmesine sebep olabilir ya da regl olmanıza engel olabilir.

Hastalık: Geçirilen ani rahatsızlıklar, kısa ya da uzun süreli hastalıklar da adet gecikmesine neden olabilir. Ancak bu durum normale dönecektir.

Vücut Saati: Örneğin gündüz vakitleri çalışırken değişiklik olup gece vakitleri çalışmaya başlar ya da tam tersi şekilde olursa vücut saatiniz de bu değişimden etkilenecektir. Bu sebeple adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

İlaç Değişimi: Eğer herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle ilaç kullanıyor iseniz ve mevcut ilaçlarınızda doktorunuz herhangi bir değişiklik yaptıysa regl gecikmesi yaşamanız olağandır. Böyle bir durumdan muzdaripseniz doktorunuza muhakkak belirtmelisiniz.

Fazla kilo: Aşırı kilo almak hormon dengesini bozabilir ve regl normal zamandan daha erken veya sonra görülebilir. Kilo vermenizde fayda var.

Aşırı Zayıflık: Aşırı zayıflık da fazla kilolu olmak kadar sakıncalıdır. Fazla zayıf olmak da hormon dengesini alt üst edip erken veya geç adet görmeye sebep olabilir.

Yanlış Hesap: Bazen adet süresini yanlış hesaplamak olasıdır. Bu sebeple normalden geç veya erken adet olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ayrıca normal olarak regl döngüsü 28 gün olsa da bu kadınlar arasında farklılık gösterir.Hamilelik testi

Menopoz: Menopoz ile adet döngüsü sona erer. Eğer sizin de adet gecikmeleriniz ve düzensizliğiniz varsa
menopoza girme olasılığınızı değerlendirebilirsiniz.

Gebelik: Eğer hamilelik planlıyorsanız ve bu durumda adet gecikmesi yaşadıysanız hamile olmanız olasıdır.

Adet Dönemiyle İlgili Şu Durumları Yaşıyorsanız Doktora Başvurunuz:

  • 16 yaşında olmanıza rağmen hala regl olmadıysanız
  • Adet kanamanızın birden durması
  • Gereğinden uzun süren adet kanamaları
  • Sancılı adet görmeye başlamak
  • İki adet arası kanamalar yaşanması
  • Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra 6 hafta civarı geçmesine rağmen kanamaların düzene girmemiş olması

vb. adet dönemi sorunlarıyla karşılaşmanız halinde doktorunuza görünmelisiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ