Ağustos böcekleri neden öter?

Ağustos böcekleri neden öter?

Ağustos böcekleri neden öter?

Genelde yazın ailemiz ile birlikte hafta sonunu değerlendirmek amaçlı şehirden uzak, gürültüden uzak, doğa ile iç içe kalabileceğimiz bir yere pikniğe gideriz. Her şey o kadar güzel giderken birde bunun üzerine ağustos böceklerinin sinir bozucu sesleri eklenir ve kafa dinlemek yine başka zamana kalır.

Günümüzde hemen hemen herkes ağustos böceklerinin çıkardığı sese sinir olur. Peki ağustos böcekleri neden öter merak ediyor musunuz?

Ağustos böceklerinin ömrü aslında oldukça azdır. Ağustos böceklerinin toplam ömrü üç haftadır ve üç hafta içerisinde kendilerine bir eş bularak üremeleri gerekmektedir.  Ağustos böceklerinin ömürleri üç hafta dahi olmuş olsa, toprağın altında lavra olarak yıllarca kalabilen canlılardan bir tanesidir.

Ağustos böceklerinde ilgi çeken bir diğer konu ise; cinsiyeti erkek olanlar ötebiliyor lakin cinsiyeti dişi olanlar dilsiz olduğu için ötemiyor. Ağustos böceklerinin işitme kapsülleri yani duyu organları karın bölgesinde yer almaktadır.  Ağustos böcekleri üç farklı ses çıkartabilmektedir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ