Akademisyen nedir, nasıl olunur?

Akademisyen nasıl olunur?, Öğretim üyesi nasıl olunur? Öğretim Görevlisi nasıl olunur?, Araştırma Görevlisi nasıl olunur? konularını araştırdık ve sizlere sunduk!

Akademisyen nedir, nasıl olunur?

Akademisyenlik nedir?

Akademisyenin tanımını yapacak olursak; üniversitelerde ders veren, belli araştırma, gözlem ve deneyleri yapan, bilimsel incelemelerde bulunan, konferans, panel, kongre, sempozyum benzeri faaliyetlerde bulunan kişilere denir.

Akademik Kadrolar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Öğretim Elemanı: Akademik personellerin tamamına verilen isimdir. Yani araştırma görevlisi, uzman, yardımcı doç. , doçent, profesör unvanlarına sahip kişilerin tümünü “öğretim görevlisi” olarak nitelemekteyiz.

Öğretim Üyesi: Yard. doçent, doçent ve profesör unvanlarını taşıyan kişiler öğretim üyesi olarak sınıflandırılır. Kısaca doktorasını tamamlamış öğretim elemenlarıdır.

Öğretim Görevlisi: Öğretim görevlisi olmak için çoğunlukla yüksek lisans ve doktora aranmaz. Üniversitelerde, özellikle meslek yüksek okullarında ders vermekle görevlidirler.

Araştırma Görevlisi: Yüksek lisans veya doktora yapan kişiler için tanınmış kadrodur.

Uzman: Üniversitelerde, uzmanlık gerektiren işlerde (örn; laboratuvarlarda) görev alan kişilere denir.

Akademisyen olmak içim öncelikle lisans düzeyinde eğitim yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

Akademisyen olma yolunda, lisans eğitimi sırasında yapılması gerekenler;

  • Not ortalamanızı yüksek tutmalısınız.
  • Yabancı dil öğrenmeli ve geliştirmelisiniz.

İLK ADIM “YÜKSEK LİSANS”

  • Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra yüksek lisansa başlayarak akademik hayatınızın ilk adımını atabilirsiniz.
  • Yüksek lisans için ALES ve YDS ‘ye girmeniz gerekmektedir.
  • Üniversitelerin belirlediği puanlar doğrultusunda tercihinizi yapabilirsiniz.
  • Üniversitelere başvuru süreleri farklılık gösterecektir. Başvurmak istediğiniz okulun duyurularını takip etmelisiniz.
  • Tercihinizin sonucu ALES, YDS ve mezuniyet ortalamalarınıza ve başvurduğunuz okulun yapacağı sınav sonucuna göre belirlenmiş olacaktır.

Futurama profesörAraştırma Görevlisi Olmak İçin


Yüksek lisans yapmak istediğiniz üniversiteye araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Araştırma görevlisi olarak kabul edildiğiniz takdirde üniversiteden maaş alabilir, bu süreçte yüksek lisansınızı tamamlayabilirsiniz.

Ancak yüksek lisans yapan herkes araştırma görevlisi olamaz. Bunun için belli şartları sağlamak ve seçilmek gerekir. Eğer böyle bir hedefiniz varsa YÖK’ün sitesini ziyaret edip araştırmak görevlisi kadrolarını takip edebilirsiniz.

YLSY ( Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme)

Başka bir seçenek de Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme (YLSY) dir. Bu program 2006 senesinde MEB tarafından yürütülmektedir. (enbilgi.com) MEB Bursu olarak da bilinen bu programa dahil olan öğrenciler devletten burs alarak yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi alma şansı yakalarlar.

Bu programı başarıyla bitirenler Türkiye’ye döndüklerinde, görev alacağı üniversitede genel olarak Yrd. Doçent unvanıyla göreve gelirler. YLSY’e başvurmak için sadece ALES puanınız dikkate alınır. Başvuranlardan en yüksek ALES puanına sahip adaylar değerlendirilir. MEB bursu alan bu öğrencilerin yurt dışı masrafları devlet tarafından karşılanıyor olur.

Öğretim Görevlisi Olmak

Üniversitelerde görev almanın bir alternatifidir. Öğretim görevlileri çoğunlukla, Meslek Yüksek Okullarında derslere girerler. Öğretim görevlisi olmak için ALES ve YDS puanları istenir. Yüksek lisans zorunluluğu olmasa da genellikle deneyim talebinde bulunulur. Bu kadrolar için gerekeni YÖK’ün internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

İKİNCİ ADIM “DOKTORA”

Akademisyenlik kariyerinizin basamaklarını tırmanmanız için yüksek lisans eğitiminden sonra doktora için başvurmanız gerekir. Doktora başvurularının gerekleri, yukarda bahsettiğimiz yüksek lisans başvuru gerekleriyle aynıdır.

ÜÇÜNCÜ ADIM “YARDIMCI DOÇENTLİK”

Doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra Yrd. Doçent ilanlarına başvuru yapmalısınız. İlanlar için başvurmak istediğiniz üniversitenin sayfasını takip etmelisiniz. Yardımcı Doçent unvanına sahip kişiler, üniversitelerde derse girme, makale vb. yayınlama, araştırmalarda bulunma gibi görevleri yerine getirirler.

DÖRDÜNCÜ ADIM “DOÇENTLİK”

Yardımcı Doçent unvanına sahip olan kişilerin, ders verme, makale yayınlama, araştırma yapma gibi faaliyetleri belli bir puan getirisi sağlar. Bu faaliyetler sonucunda yeterli puana ulaşıldığı takdirde kişi Doçent olabilme talebinde bulunur. Üniversitede bulunduğunuz bu faaliyetleri içeren dosyanız üniversitenin Rektörlüğüne teslim edilir.

Doçentlik Komisyonu dosyanızı inceledikten sonra uygun bulursa doçent adayını mülakata çağırır. Mülakatı başarıyla geçen Yardımcı Doç., YÖK’ün kadro açması halinde Doçentlik başvurusunda bulunabilir.

BEŞİNCİ ADIM “PROFESÖRLÜK”

Doçent unvanıyla yürütülen ders verme, yayın yapma ve araştırmalarda bulunma faaliyetleri yine belli bir puan kazandırır. Gereken puan elde edildikten sonra Profesörlük için başvuruda bulunulur. Rektörlük dosyanızı inceledikten sonra uygun bulduğu takdirde onaylar. Bu aşamada mülakat yapılmamaktadır. YÖK profesörlük kadrosu açtığında kişi başvuruda bulunabilir.

5 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ