Alaşım ve Alaşımların Özellikleri

Alaşım, en az bir tanesinin metal olma zorunluluğu ile, en az iki elementin bir araya gelmesi ile oluşan bileşiklere verilen isimdir. Alaşım tanımı farklı çeşitlerde görülebilir. Aşağıda daha iyi anlayabileceğiniz şekilde açıklanmıştır.

Alaşım ve Alaşımların Özellikleri

Alaşım Nedir?

Alaşım, bir metal ve bir veya daha fazla metal veya metal olmayan elementlerden oluşan metalik bileşiklerdir.

Ortak alaşımlara örnekler:

  • Demir (metal) ve karbon (metal olmayan) kombinasyonu olan çelik,
  • Bronz, bakır (metal) ve kalay (metal) karşımı
  • Pirinç, bakır (metal) ve çinko (metal) karışımı

Alaşım, kelime anlamı olarak "metallerin karşımı" anlamına gelmektedir. Ancak bazı alaşımlar sadece bir metal içerdiğinden ve bu da metal olmayan diğer maddelerle karıştırıldığından yanıltıcı olabilmektedir. Bir alaşım, biri metal olan, en az iki farklı kimyasal elementten oluşan bir materyal olarak görülebilir.

Alaşımlar bazen iki veya daha fazla metal karışımı olarak tanımlanır ve bu yanıltıcıdır. Genellikle  alaşımlar sadece bir metal ve metal olmayan diğer elementlerden oluşmaktadır. Dökme demir bunun için iyi bir örnektir. Çünkü demir (metal) ve karbon (ametal) kombinasyonudur.

Metal alaşımları, "ana" metallere kıyasla belirli gelişmiş özelliklere sahiptir.

Örneğin çelik. Çelik, demir ve karbon alaşımıdır. Demir çok kırılgan bir metal olup, ani bir darbe / hasar alırsa kırılabilir. Alaşıma karbon ilave edildiğinde, yeni alaşıma tokluk ve gerilme mukavemeti kazandırılır. Çelik genellikle inşaat sektöründe köprü ve büyük bina yapımlarında kullanılır. Sadece ana metal olan demirden üretilmiş bir köprü, hasar / darbe sonucunda çöker. Aşağıda paylaştığımız tabloda, fiziksel özelliklerini daha da arttırmak için, alaşımlı çeliğe eklenebilen üç alaşım elementi gösterilmektedir.

ElementÖzellikKullanım Alanları
KromAşınmayı ve korozyon direncini arttırır. Aynı zamanda sertliği ve tokluğu arttırır.Paslanmaz çelik: mutfak aleti, tıbbi aletler.
VanadyumAşınmaya karşı direnci olmasıyla beraber çeliğin tokluğunu ve gücünü korur.Krank milleri, bazı el aletleri ve cerrahi aletler.
NikelSağlamlık, sertlik ve aşınmaya karşı direnç.Motor parçaları, türbin bıçakları, ölçme bantları.

Alaşımdan üretilmiş çelik köprü

Çelik köprü, arabalar ve kamyonların neden olduğu titreşimleri absorbe etmek için alaşım yaparak tokluk ve gerilme mukavemetine sahiptir. Köprü düzgün muhafaza edildiyse, yüz yıl veya daha da uzun ömürlü olacaktır.

Alaşım örnek

Metal demirden imal edilmiş köprü

Aşağıdaki demir köprü, trafiğin bir tarafından diğerine geçmesinden kaynaklanan titreşim nedeniyle paramparça oldu. Demir, gerekli standarda tokluk veya gerilme mukavemetine sahip değildir. Bu nedenle, titreşimi emmeyecektir.

Alaşım örnekleri

Alaşımların Özellikleri

Alaşımlar, kendilerinin oluşturulmasını sağlayan metallere göre çok daha dayanıklıdır. Alaşımın yapılmasında en önemli faktör, sağlam olmasıdır. Doğal bir demire; dayanıklılığını, sağlamlığını, parlaklılığını ve kimi zaman kauçuk esnekliğinin sağlanması için alaşım katkıları yapılır.

Kalay ve bakır elementleri sayesinde tunç, çinki ve bakır elementlerinden ise pirinç yapılır. Aynı zamanda kalay ve kurşun ile de sıklıkla adını duyduğumuz lehim yapılır.

Altın, gümüş ve çelik çeşitleri gibi pek çok sayıda ki maddelerin ve elementlerin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan alaşımlar, erime noktalarına ulaşacak seviyede ısıtılır ve karıştırılır. Ardından dökümü yapılarak soğutulur ve üretimi tamamlanır. Bu tip karışımlar, alaşımların farklı değerlere sahip olmasını sağlar. Örneğin; altın elementine katılmış bir bakır ile renk, sağlamlık ve esneklik kazandırılır.

4.9 15
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ