Allık nasıl sürülür?

Allık nasıl sürülür?

Allık sürmenin önemli püf noktaları vardır. Biliyorsunuz ki makyaj yapmak gelişigüzel boya sürmek değildir. Makyaj ciltte istenmeyen kusurları kapatmak, yüzde beğenilen hatları ortaya çıkarmak amacıyla yapılan gölge oyunlarıdır. Allık sürmenin detaylarına geçmeden önce kullanacağınız allığın renk ve ten uyumundan bahsedelim.

Pembe tonları: Pembe allıkları daha çok buğday tenli ve kumral bayanların seçmesi makbuldür.

Şeftali tonları: Şeftali tonlu allıkları ise sarışın ve açık tenli bayanlar kullanmalı.

Toprak tonları: Toprak tonlarındaki allıkları ise esmer bayanların tercih etmesi doğru olacaktır. Toprak rengindeki allıklar esmer bayanların yüz hatlarını oldukça ortaya çıkaracak tonda allıklardır.

Aslında günümüzde baktığımızda o kadar çok çeşit ve o kadar fazla renk tonunda allık üretilmektedir ki biz sadece ana hatlarıyla bahsettik. Siz de bu bilgiden yola çıkarak beğendiğiniz renkteki allığı doğru bir teknikle uygulamak şartıyla kullanabilirsiniz.

Allık çeşitleri

Toz allık: Toz allıklar ciltte mat bir görünüm oluştururlar. Bu da allığın doğal görünmesini sağlar. Toz allılar cilde fırça yardımıyla uygulanmalıdır.

Likit allık: Çok yaygın olarak kullanılmayan bu tarz ürünü bazı markalarda bulabilirsiniz. Ojeye benzer fırçalı ve şişe içinde sunulmaktadır.

Stick allık: Bu allık da ruja benzer bir yapıdadır. Stick allığı uygularken ilk önce elinize sürüp daha sonra uygun bölgeye elinizle dağıtmalısınız. Bu şekilde sürmeniz allığın öbek öbek durmasını engelleyecektir.

Krem allık: Kremsi yapısıyla bu allık çeşidi krem kutusu gibi bir kutuda sunulmaktadır. Yine parmak uçlarınızla uygulayacağınız bu allık toz allıklara nazaran daha kalıcı olacaktır.

Allığın uygulanış yöntemleri

Allığı uygularken dikkate alacağınız en önemli husus yüz hattınız olmalıdır. Farklı yüz şekillerine göre gölgelendirme yaparak uygulayacağınız bu tekniklerden bahsedelim.

Eğer yüzünüz yuvarlak ise: Allığı yanakların üzerinde C harfi yaparak sürebilirsiniz ve allığı saç diplerinize kadar sürmelisiniz. Bu yöntem yüzünüzü biraz daha uzun gösterecektir.

Eğer yüzünüz uzunsa: Uzun yüzde allık yanaklara sürülmelidir. Bu yüzün uzunluğunu dengeleyecektir. Yumuşak hareketlerle allık yanaklara dağıtılmalıdır.

Eğer yüzünüz ovalse: Yüz şekliniz ovalse, alnınız çenenizden daha geniş, elmacık kemikleriniz daha çıkıktır. Bu yüz şeklinde allık, elmacık kemiklerinden şakaklara doğru sürülmeli ve böylece elmacık kemikleri daha da ön plana çıkarılmalıdır.

Eğer yüzünüz köşeli ise: Köşeli yüz şeklinde ifade serttir. Bu keskin ifadeyi yumuşatabilmek için çıkıntılı kemikler geri plana itilmelidir. Allık elmacık kemikleri üzerine yuvarlak olarak sürülmelidir.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ