Alt ast

Alt ast

AST (Aspartat Aminotransferaz) testi nedir?

AST testi, kanda bulunan 'aspartat aminotransferaz' enziminin düzeyini ölçer. Çeşitli doku ve organlarda meydana getirilen AST enziminin kandaki oranı bazı hastalıkları teşhis etme veya tahmin edilen tanıyı saf dışı etmek adına önemli bir veridir. Önceleri, serum glutamik okzalasetik transaminaz adıyla bilinen bu test, doku ve oranlardaki tahribat hakkında bilgi sağlar. Çoğunlukla karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren testlerde yer alan AST, yalnızca karaciğerle ilgili rahatsızlıklar değil, çeşitli doku ve organlarda meydana gelen hasarlarda da farklı oranlarda kendisini gösterir.

AST nereden salgılanır?

Sağlıklı bir vücuttaki kanda düşük seviyelerde bulunan AST, dokuların veya organların hasar görmesi sonucu yükselme gösterir. Karaciğer, pankreas, kalp, böbrek, alyuvarlarda ve iskelet kaslarında yer alan AST, bu organ ve dokuların zarar görmesi sonucu kana salınır. Kandaki AST seviyesi, meydana gelen hasarın büyüklüğü hakkında bilgi verir.

AST enzimi koldan alınan kan örneğinden ölçülür.

AST testi neden yapılır?

  • Karaciğerde herhangi bir hasarın meydana gelip gelmediği konusunda,
  • Karaciğer rahatsızlığı olan hepatit ve sirozun tanısının yapılmasında,
  • Karında ağrı, kusma, sarılık vb belirtilerin varlığında,
  • Sarılık sebebinin ortaya konması sebebiyle,
  • Fazla alkol kullanan kişilerde karaciğerde meydana gelen tahribatın seviyesinin belirlenmesinde,
  • Karaciğer kökenli hastalıkların tedavisindeki gelişmelerin izlenmesi adına bu test uygulanmaktadır.

AST testi normal değerleri nelerdir?

Bahsedilen bu değerler, test yapılırken kullanılan metot, yapıldığı laboratuvar ve cihaza göre farklılık gösterebilir.

Kandaki AST seviyesi

Erkeklerde kanda bulunan AST oranı; 14-20 U/L'nin arası

Kadınlarda kanda bulunan AST oranı; 10-36 U/L arası

Yüksek değerler ne ifade eder?

Kişide meydana gelen akut hepatit durumunda AST seviyesi 10 kat yükselir. Kronik hepatit hastalarında ise AST seviyesi en çok 4 kat artar. Alkolik hepatit hastalarında da bu seviye yüksektir.

Siroz, uzun dönem ilaç kullanımı sonucu karaciğerde oluşan hasar, kalp kası tahribatı, böbrek rahatsızlıkları, akciğer hasarları, fazla A vitamini seviyeleri gözlemlendiği takdirde AST seviyesi yüksek bulunabilir.

Testin sonucunu, kullanılan ilaçlar A vitamini alımı, bazı bitkilerin kullanımı gibi durumlar etkileyebilir. Testi yaptıracağınız zaman doktorunuza bunlardan bahsetmeniz doğru sonuç adına önemlidir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ