Arabaya neden yağ koyarız?

Çoğu kişi araba kullanılır ve arabaya neden yağ koyarız sorusuna yanıt veremezler. Eğer sizlerde onlardan birisiyseniz, detaylı olarak arabaya neden yağ koyarız sorusunu sizler için inceledik. :-)

Arabaya neden yağ koyarız?

Arabaya neden yağ koyarız?

Motor yağı, motorun sürekli hareket etmesi sonucunda oluşabilecek aşınmaları, takılmaları önlemek amacı için konulur. Motor yağı, motor parçalarının daha iyi çalışabilmesi için, motor parçalarının yağlanmasını, motorun temizlenmesini ve soğumasını sağlar.

İnsan vücudundan örnek vermek gerekirse, vücudumuzda dolaşan kan gibidir.Arabalarda bulunan motor "patlamalı motor" olarak da adlandırılmaktadır. Motor içerisinde ateşleme sayesinde güç üretilerek pistonların ve benzer parçaların daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yağ bakımı ertelenmeden yapıldığında aracın ömrü daha uzun olur. Arabalarda kaliteli motor yağı kullanmak motorun ömrünü uzatmaktadır. Bu yüzden dolayı yağ seçiminde dikkatli olmakta fayda var.

Son zamanlarda LPG kullanımı artışıyla beraber, araç sahiplerinin motor yağlarını daha sık kontrol etmeleri gerekmektedir. Eğer aracınızı severek aldıysanız ve sokağa atacak paranız yoksa..

Çoğu kez adi ve ucuz kullanılan yağlar, motorun ömrünü kısaltarak sorunlara neden olmakta. Bu yüzden arabaya neden yağ koyarız sorunuzla birlikte piyasada bulunan kaliteli yağları incelemenizde fayda vardır.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ