Argan yağının faydaları

Argan yağının faydaları

Argan yağının faydaları

Son yıllarda oldukça adını duyduğumuz argan yağının birçok faydası olduğu bilinmektedir. Hemen hemen her ürün içerisinde görebildiğimiz bu yağın vatanı Fas’tır. Fas’ın güneybatısında yetişen argan ağacının yağı bu ağacın meyvelerinden üretilmektedir. Üretiminin oldukça zahmetli olması ise bu yağın maliyetini arttırmaktadır. Ayrıca yurt dışından getiriliyor olması da maliyetini yükselten diğer etkendir. Fakat unutulmamalıdır ki piyasada bu yağın sahteleri bulunabilmektedir. Bu sebeple güvenilir yerlerden almanızda hatta eğer şansınız varsa Fas’tan getirtmenizde fayda vardır.

Argan yağı yemeklerde, salatalarda, saç ve vücutta kullanılabilen ve yapısı hafif olan bir yağdır ve bol miktarda hücre yenilenmesinde rolü büyük olan E vitamini içermektedir. Şimdi size bu yağın elde edildiği ağaçtan bahsedelim.

Argan ağacı (Latince: Argonia Spinosa)

Boyu 10 metreyi bulan argan ağacı endemik bir bitki türü olup sadece Fas’ın güneybatısı ve Cezayir’in çok küçük bir bölümünde yetişmektedir. Kireçli topraklarda yetiştirilen argan enbilgi.com ağacının meyvelerinden elde edilen argan yağının faydaları bol olup hayatımızda birçok alanda kullanılabilmektedir. Günümüzde özellikle kozmetik alanda kullanımına oldukça fazla rastlıyoruz. Sebebi ise; argan yağının faydaları :)

Ömrü ortalama 150 yıl olan argan ağacının yaşlı olanlarının meyveleri, hayvanlara yem olarak verilmekte ve kerestelerinden faydalanılmaktadır.

Son yıllarda argan yağının oldukça popüler olması ve artan talep nedeniyle İsrail’de de yetiştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca endemik bir bitki olması sebebiyle UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Argan ağacı meyvesi

Argan ağacı, temmuz ayında meyve vermeye başlar. Olgunlaşan meyvelerin çekirdeklerin içi yağ üretimi için ayıklanır. Kabukları ise keçilere yem olarak verilir. Argan ağacının meyveleri keçilerden uzak tutulur çünkü keçilerin sevdiği bir besin kaynağıdır.

Argan yağının faydaları aynı zamanda; Argan meyvelerinin sert kabukları kırılarak tohumları çıkartılır. Çıkarılan tohumlar kavrularak yağ elde edilir. Bu işlem sonunda geriye kalan macun kıvamındaki posa yine hayvanlara yem olarak verilir. Argan ağacı, görüldüğü gibi o bölgedeki insanların önemli bir geçim kaynağıdır.

Argan yağının özellikleri ve faydaları

Argan yağı bünyesinde zeytinyağına oranla üç kat daha fazla E vitamini içerir ve antioksidan özelliği yüksektir. Bu sayede argan yağının faydaları saymakla bitmemektedir. Argan yağının üretildiği bölgede, güzellik için olduğu kadar yemeklere de bu yağ kullanılmaktadır. Yağın maksimum faydasını görmek için ısıtılmadan tüketilmesi gereklidir bu sebeple salatalarda kullanımı daha ideal olmaktadır.

Argan yağının faydaları:

  • Kırışıklıların giderilmesine ve oluşmasını önlemeye yardımcı olur
  • Saçların güçlenmesi, kırıkların oluşmaması ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmada faydalıdır. Saçlardaki parlaklığı arttırır
  • Kuru ciltlerin nem kazanmasında oldukça etkilidir
  • Hücresel yenilenmeyi sağladığı için güneş ışınlarının ve olumsuz çevre faktörlerinin etkilerinden korur
  • Yanık ve yaraların iyileşmesine yardımcıdır
  • Göz çevresinde kullanılmaya müsaittir ve o bölgedeki kırışıklıkların azalmasında etkilidir
  • Hamilelik boyunca uygulanması çatlakları önlemeye yardımcı olur

Yüz için argan yağı nasıl uygulanır?

Argan yağının faydaları denildiğinde ilk aklımıza gelenlerden birisi cilt bakımıdır. Peki argan yağı cilt bakımında ne kadar iyidir?
Temizlediğiniz yüzünüze birkaç damla argan yağını hafifçe masaj yaparak yedirin.  Göz çevresine uygularken her zaman olduğu gibi hafif dokunuşlarla uygulamalısınız. Ayrıca boyun bölgesine uygulamak da faydalıdır. Argan yağının uygulanması için en ideal vakit banyo sonraları ve gece yatmadan öncedir. Bu yağ cilt tarafından hızlıca emilmektedir.

Saç için argan yağı nasıl uygulanır?

Saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayınız. Daha sonra saçınızı bir bone, havlu veya streç filmle sarıp en az yarım saat bekletiniz. Eğer bekletme sürenizi arttırabilirseniz saça daha iyi nüfuz edecektir.

Tırnaklar için argan yağı nasıl uygulanır?

Sıktığınız yarım limonun içerisine yaklaşık bir o kadar da argan yağı ekleyiniz ve bu karışımın içinde tırnaklarınızı 10 dk kadar bekletiniz. Bunu zaman zaman yapmanız tırnaklarınızın daha esnek, güçlü ve parlak olmasını sağlar.

Argan yağının vücut için kullanımı

Argan yağı vücudun nemlendirilmesi için de kullanılabilir. Duş sonrası tüm vücuda yeteri kadar uygulanır.

Sahte argan yağı nasıl anlaşılır?

Tam anlamıyla argan yağının saf olup olmadığı ancak laboratuar testleriyle anlaşılabilir. Ancak yine de birkaç özellik onu ele verebilir. Argan yağının kıvamı çok yoğun enbilgi.com olmamakla beraber hızla emilebilmektedir. Cilt üzerinde hemen emilmiyor ve yapış yapış bir his bırakıyorsa o argan yağı sahtedir. Ancak unutulmamalıdır ki her cilt tipinde emilme süresi çok az farklılık gösterebilir. Kokusu kesinlikle parfüm gibi kokmaz odunsu bir kokusu bulunur fakat oldukça belirsizdir. Argan yağı saf ise ateşe tuttuğunuzda asla yanmaz ama sentetik kimyasal bir yağ ise tutuşabilir. Ayrıca argan yağı pahalı bir yağdır bazı durumlarda onu satıldığı fiyatı da ele verebilir. Ama güzelliğimiz için argan yağının faydaları bizim için oldukça önemlidir.

Argan yağının faydaları isimli yazımız hakkında yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum alanından yaparak, argan yağının faydaları hakkında ki bildiklerinizi bizlerinde öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

5 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ