Aşk nasıl anlaşılır?

Aşk nasıl anlaşılır?

Aşık olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Dünya üzerinde aşk için bütün milletler tarafından en geçerli dil olduğu söylenir. Aslında yapılabilecek en doğru tanımlardan birisi budur. Heyecan ile aşk çok benzer birbirine. Eski halk tarafından dile getirilen "mide de kelebeklerin uçması" tabiri her ne kadar saçma olsa dahi saçmadır. Aşk; kadın ya da erkek diye ayırt edilemez. Bütün cinsler aynı duyguları hisseder. Farlılık gösteren tek şey ise sevgidir.

Aşık olup olmadığınızı anlamakta güçlük çekiyorsanız, ilk öncelikle hissettiklerinizin aşk mı, yalnız kalma korkusu mu yoksa heyecan mı olduğunu öğrenmelisiniz.
Yalnızlık korkusu yaşan birisinde sahiplenme duygusu oldukça fazladır. Bu sadece partnerine karşı olan bir durum değildir. Arkadaşlara karşı da hissedilen bir duygudur. Tabi ki yalnızlık korkusu var diye aşık olunamayacağı anlamına gelmez. Yalnızlık korkusunu ile aşkı ayırt edebilmenin en belirgin özellikleri kıskançlık, buluşma anlarında içinin heyecan kaplaması, onun için bir şeyler yapma düşüncesi, her anının onunla beraber geçirme isteği gibi.. Tabi bu duygular sadece aşkta hissedilir.

Heyecan ve aşk en benzer duygulardan biridir. Ancak ayırt edici yerleri de bulunmaktadır. Karşı cinse karşı duyulan heyecanda tutku ve arzu çok yoğun bir biçimde hissedilir. Bu tip durumlar aşk içerisinde de hissedilebilir. Ancak bunun için aşktır demek doğru olmaz. Heyecan besleyen kişi ilk zamanlarda her şeyi umursamaz ve bir aşık gibi davranır. Ardından karşı tarafın en ufak yanlışında içerisinde ki heyecan yavaşça ölmeye başlar.

Aşk ise, en mükemmel duygulardan birisidir. Aşık olan biri aşık olduğunu yukarıda belirttiğimiz nedenler ile anlayabilir. Onun yanında olmaktan mutluluk duyması, onun geleceği anlarda içinizde oluşan heyecan, onun yanında zamanın su misali ilerlemesi, onun sesinin dünyanın en güzel sesi gibi gelmesi, bakışlarında ki o masumiyeti hissetmek, onunla beraber bir an önce evlenme isteği, onunla geleceğe dair planlar yapmak gibi pek çok belirtileri vardır.

Aşk dünya üzerinde ki en güzel duygu olarak tanımlanır ve bu duyguyu herkesin yaşaması gerekir. İnsan bütün ihtiyacını onda bulur. Bir arkadaşa bir dosta dahi ihtiyaç duymaz. Bir anda sizin herşeyiniz olur. Sanki saatlerin ondan yana akması gibi. Onsuz zamanlarda saat bir türlü geçmek bilmez uyumak istersiniz, özleminizi bir nebze olsun bastırabilmek için..

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ