Atatürk'ün fiziksel özellikleri

Atatürk'ün fiziksel özellikleri

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'tür! Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük lider olan Mustafa Kemal Atatürk, kimseyle kıyaslanamaz kimseye benzetilemez! Çünkü o tektir! Şuanda bizim var olmamıza sebep olan kişi. Eğer bugün rahat bir şekilde nefes alabiliyorsak bunun sebebi sadece ama sadece Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Atamızın yani Mustafa Kemal Atatürk'ün fiziksel ve kişisel özellikleri;

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün boyu 1.74 santimetre ve 70 kilo civarındaydı.
Yaşamı boyunca sigarayı ve kahveyi çok severdi. Gün içerisinde yaklaşık olarak 15 adet kahve içtiği ve günde 40-50 adet sigara içtiği söylenilmektedir.
Atamız çok titiz bir insandı. Her gün tıraşını alır banyosunu yapardı.

Her sabah uyandığı zaman kahvaltı yapmazdı. Öğlen vakitlerinde iki dilim ekmek ve peynir eşliğinde limonata yada ayran tüketirdi. Akşam yemeklerinde her zaman favori yemeklerinden olan; kuru fasulye, pilav, peynirli omlet ve etli bamyayı tercih ederdi.
Atamızın uykusunun çok hafif olduğu söylenilmektedir. Yaşamı boyunca bir tek bir insanın karşısına dahi pijamalarıyla çıkmamıştır.
Atamızın saçları sapsarı, gözleri masmaviydi. Elleri ise zarif ve inceydi.

Mustafa Kemal Atatürk yaşamı boyunca derdi olan bütün insanlarla alakadar olarak; onları terslemeden, aşağılamadan, hakaret etmeden bütün insanların dertlerine çare olmak için çabalardı.

5 27
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ