Ayılar neden kış uykusuna yatar?

Ayılar neden kış uykusuna yatar?

Kış mevsiminde soğukkanlı canlılar (böcekler, bitkiler gibi) hareketsiz hale geçerler. Sıcak kanlı canlılar ise vücut ısılarını belli bir oranda tutmak zorundadırlar (örn. Ayılar, kuşlar, diğer memeli hayvanlar). Bu tür canlılar, vücut sıcaklıklarını belli oranda tutabilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji ise besinlerle sağlanabildiğinden, kış mevsiminde yiyecek bulamayan bu tür hayvanlar ya sıcak bölgelere göç eder ya da kış uykusuna yatarlar.

Kutuplarda yaşayan hayvan türlerinin sahip oldukları kürkler vücut ısılarını koruyabilecekleri niteliktedir. Ama diğer bazı memeliler için sahip olduğu kürkleri oldukça yetersizdir. Bu hayvanlar toprak altında, mağaralar gibi kuytu bölgelerde kendilerine yer edinirler. Fakat hala besine ihtiyaç duyan bu canlılar da hayatlarını devam ettirebilmek için kış uykusuna yatarlar. Hayvanların yatmış olduğu bu uykuya kış uykusu denilebilmesi için vücut ısısının çok fazla düşmesi (örneğin 37-38 °'den 10°'ye kadar düşmesi) kalp atışlarının oldukça yavaşlaması gereklidir.

Ayılar ise kış uykusuna yatarlar fakat onların yaşadığı bu uyku hali gerçek kış uykusu değildir. Kalp atışları oldukça yavaşlasa da vücut ısıları 30 ° civarında seyreder. Vücut ısıları 10 °'nin altına indiği takdirde ayıların ölümüyle sonuçlanır. Gerçek bir kış uykusu sırasında canlının vücut ısısı gerektiğinde yeniden artmak üzere donma noktasında olması gerekir.

2.8 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ