Azio RGB MGK1-RGB Mekanik Klavye İncelemesi

Mekanik klavyeler çoğu kişi için büyük bir tutkudur. Bizlerde bugün sizler için Azio isimli markaya ait MGK1-RGB isimli mekanik oyuncu klavyesini anlatacağız ve klavye almayı düşünenlere fikir vermiş olacağız.

Azio RGB MGK1-RGB Mekanik Klavye İncelemesi

Mekanik Klavyeler

Mekanik klavyeler bizleri 90'lı yılları anımsatır. Tuş yapıları daktilo tuşları gibi ses çıkartır. Genellikle mekanik klavyeler daha uzun ömürlü olduğu için ve bilgisayar oyunu oynayan kişiler tarafından tercih edilir. Klavyenin her tuşunun altında mekanik key switch'ler mevcuttur. Bu tür klavyeler ile oynadığınız oyunlardan oldukça verim alabilirsiniz. Yazı yazmak amacıyla kullanan kişilerinde, yazı yazma hızlarını doğrudan etkilemektedir.

Mekanik klavyeler, normal klavyelere göre oldukça ses çıkarttığından dolayı bulunduğunuz ortamda gürültüyü kaldıramayacak insanlar mevcut ise kullanım açısından zorluk yaşabilirsiniz. Piyasa üzerinde çeşitli mekanik klavyeler mevcuttur ancak ülkemizde mekanik klavyeler oldukça azdır.

MGK 1 RGB Mekanik Klavye

Azio RGB MGK1-RGB Makanik Klavye Genel İnceleme

Azio MGK1 isimli klavyenin 3 farklı modeli bulunmakta. Bizim anlattığımız MGK1 RGB isimli modeldir ve MGK1 serisinin son klavyesidir. Klavyenin Türkiye üzerinde satışı bulunmamaktadır. Yalnızca amazon.com aracılığı ile yurtdışından getirebilirsiniz. Piyasa fiyatı 101$ olan bu klavyeyi ülkemize getirmeye kalktığınız zaman vergi ve kargo ücreti ile yaklaşık 500 TL gibi bir rakama sahip olabilirsiniz.

Ücret bakımından mekanik klavyeler arasında ortalama bir fiyata sahiptir ancak bizim ülkemizde vergi olayları olduğundan klavyenin ücreti bir üst seviyeye yükselmiş oluyor. Ancak 500 TL dahi olsa aldığı parayı hakedebilecek kalitede bir klavye.

Klavye üzerinde bulunan tuşların altında bulunan switch'ler mavi renktedir. Toplamda 3 farklı klavye switch rengi bulunmaktadır ve bunların her biri farklı bir özelliği temsil etmektedir.

Key Switch Farkları

Black switch: yani siyah renkte olan switch'ler son derece sessizdir ve tıklama hassasiyeti azdır. Siyah renkli switclerde bir tuşa bastığınız zaman sonuna kadar basmanız gerekir aksi halde algılamaz. Yazı yazarken sık sık hata yapan kişiler tarafından tercih edilir. Tuşları sonuna kadar basıldığı için yazı yazarken kontrol etmeye olanak sağlar ve yazı yazma süresini çoğaltır.

Brown switch: yani kahverengi switch'ler black ve blue switch'lerin ortası olarak kabul edilir. Bu renkteki switch'ler ortalama bir ses ve hassasiyet olarak yazı yazarken sonuna kadar basmanıza gerek yoktur. Genellikle çok fazla sese katlanamayan ancak tuşu sonuna kadar basmadan algılamasını isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Blue switch: yani mavi renkli switch'ler yüksek bir sese sahiptir ve tuşların hassasiyeti oldukça fazladır. Tuşa hafif dokunuşlar ile kolayca yazı yazabilirsiniz. Sürekli yazı yazması gereken kişiler için oldukça faydalı tuş switch'lerinden biridir.

Azio RGB MGK1-RGB Makanik Klavye Özellikleri

 • Key switchleri olarak blue switch kullanılmıştır.
 • Klavyenin üst tabakası alüminyum ile kaplanmıştır.
 • Aydınlatmalı klavye özelliğine sahiptir. Klavye toplamda 5 adet ışık modu özelliğine sahiptir. Dalgalı ışık modu, kullanıcı tercihine özgü renk ayarı (8 renk), reaktif, spektrum ve kayan ışık modlarına sahiptir. İsteyenler ışığı kısabilir/açabilir ya da tamamen kapatabilir.
 • Takıp çıkartılabilir, bilek desteği mevcuttur.
 • Full NKRO özelliğine sahiptir. NKRO özelliği; aynı esnada klavyenin tüm tuşlarına dahi bassanız tamamını algılar. Tamamına basma olayı sadece bu klavyede olduğu gibi Full NKRO özelliğine sahip klavyelerde mevcuttur.
 • FN tuşu ile kolay erişim tuşlarına sahiptir. Aynı zamanda scroll ile kolayca ses açıp kısma tuşu mevcuttur.
 • Herhangi bir driver kurulumuna ihtiyaç duymaz. Klavyeyi takıp dilediğiniz işletim sisteminde kullanabilirsiniz.
 • 6ft (1,8 metre) kablo uzunluğuna sahiptir.

Azio RGB MGK1-RGB Makanik Klavye İncelemesi

Mavi Renkli Mekanik Key Switch'leri

Blue Key Switch Yukarı mekanik klavye key switch renklerini ve anlamlarını açıklamıştık. Azio MGK 1 RGB klavyesi mavi renkli switchlere sahiptir.

Mavi renk switch'ler sayesinde yazı yazarken tuşlara uyguladığınız ufak vuruşlar ile kolayca yazı yazabilirsiniz. Uzun ve sürekli yazı yazan kişiler için oldukça yararlıdır. 

Mavi renk switch'ler sayesinde kolay yazı yazabilme olanağı tanıdığı için el ağrılarının da önüne geçebilmektedir.

Aynı zamanda oyun oynayan kişiler, tuş hassasiyeti sebebiyle mavi renkli switch'leri sıklıkla tercih eder. Ses olarak çoğu mekanik klavyeye göre çıkarttığı ses çok aşırı değildir. Ancak gecenin sessizliğinde odanızın camı açıkken tuşlara ses çıkmasın diye yavaş yavaş basarak işkence çebilirsiniz.

Alüminyum Kaplama İle Şıklık

Alüminyum kaplanmış klavye

Klavyenin üst yüzeyi komple alüminyum ile kaplanmıştır. Bu sayede görüntü olarak hoş bir şıklık sağlayan MKG1 RGB klavye modeli, klavye almayı planlayanları bir kez daha etkiliyor.

Ses Kısıp Açmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Klavye ses açıp kapatma tuşu

Müzik dinlemeyi seviyorsanız ve sıklıkla ses açıp kapatma ihtiyacı duyuyorsanız bu tuş oldukça hoşunuza gidicek! Scroll özelliği ile bilgisayarınız sesini aşağı yukarı kaydırarak kolayca açabilirsiniz. Yada yan tarafında bulunan ses kapatıp açma tuşu ile tüm sesi kesebilir yada açabilirsiniz.

Ses kapatıp açma tuşu, klavye açısından oldukça hoş bir görüntüye sahip ve kullanışlı. Ses açıp kapatma tuşunun en büyük dezavantajı biraz aşağıda kalması. Klavyenin tuşları çıkıntılı olduğu için ses yönetim tuşu aşağıda kalıyor ve kullanım kolaylığını etkileyebiliyor.

Işıklarıyla Hoş Bir Atmosfer Yaratıyor!

Klavye Renk Ayarları

Klavye toplamda 5 farklı renk özelliğine sahiptir.

FN + INS tuşuna bastığınız zaman düz renkler devreye giriyor ve belli aralıklar ile diğer renklere geçiş yaparak farklı bir görünüm sunuyor.

FN + HOME tuşuna bastığınız zaman klavyenin her bir yerinde farklı farklı renkler yanıp sönmeye başlıyor ve etkileyici bir görünüme ulaşıyor. Özellikle oyun oynarken yada bilgisayar başında değilken bu renk modunu kullanmak etkileyici olabilir.

FN + PAGE UP tuşuna bastığınız zaman dalga metodu devreye giriyor. Renkler soldan sağa doğru yavaş yavaş kayarak değişiyor.

FN + DEL tuşuna bastığınız zaman klavyenin varsayılan renk moduna geri döner. Yani tercihinizi sıfırlar.

FN + END tuşuna bastığınız zaman custom mod devreye girer. Bu modda renk tercihlerinizi kendinize göre ayarlarsınız. Her bir tuş için farklı bir renk girebilirsiniz. Toplamda 8 adet renk mevcuttur.

FN + PAGE DOWN tuşuna bastığınız zaman klavyenin bütün ışıkları söner ve yazı yazarken hangi tuşa basarsanız o tuş 2 saniyeliğine yanar. Yazı yazarken hoş bir etki bırakıyor.

Aynı zamanda FN + UP/DOWN yani klavyenizin yön tuşları ile ışığı kısabilir/açabilir yada tamamen kapatabilirsiniz.

Klavyenin Dezavantajları

 • Ses kısıp açma tuşu, diğer tuşlara göre daha aşağıda kalıyor.
 • Kimisi için tuşların ses çıkartması sorun olabilir, kimisi için ise hoş bir etki yaratabilir. O yüzden nötr bir özellik.
 • Klavyenin Türkçe tuşlarının olmayışı.
 • Türkiye'de satışının olmayışı.

Klavye yaklaşık olarak kargo ve vergi ücretleri ile 500 TL'ye denk gelmekte. Fiyatı çoğu için fazla olabilir ancak almışken iyisini alayım mantığı ile yaklaşırsanız uzun bir süre klavyeniz bozulmadan uzun ömürlü kullanabilir ve zaman içerisinde verdiğiniz ücretten tasarruf edebilirsiniz.

Ürünü incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Aynı ürünü kullandığım için sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

4.5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ