Bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatı

Öncelikle bütün ameliyatlarda olduğu gibi, bademcik ameliyatı da kendi içerisinde bazı riskler taşımaktadır. Eğer herhangi bir rahatsızlık yok ise bademcik ameliyatına başvurulmamasında fayda vardır. Örneğin, bir çocuğun bademcikleri en ufak şeyde şişiyorsa ve enfeksiyon kapıyor ise bu durumlarda doktorunuzun onayını alarak bademcik ameliyatı yaptırabilirsiniz. Riskleri azaltmak adına, uzman doktor seçimi, ameliyat yapılacak olan hastanenin tam donanımlı olması ve yoğun bakım ünitesine sahip hastaneler tercih edilmelidir.

Bademcik ameliyatı hangi yaşta yapılmalıdır?

Üç yaşını doldurmamış çocuklarda bu ameliyatı gerçekleştirmek, diğerlerine göre biraz daha fazla risk taşımaktadır. Bu yüzden dolayı doktorlar genel olarak üç yaşını doldurmamış çocuklarda bu ameliyatı gerçekleştirmemeye özen gösterir. Solunumu etkilen durumlarda üç yaşını doldurmamış kişilerde ameliyat yapılmaktadır.

Bademcik ile beraber geniz eti alınmalı mı?

Eğer sık sık bademciklerinde enfeksiyon geçiren bir hastanın, geniz etinde bir problem yok ise geniz eti alınmaz. Bu tip ameliyatların hepsi ayrı ayrı olarak değerlendirilmektedir. Bunların yanı sıra, eğer hasta orta kulak problemini sıkça yaşıyor ise, bu hastada geniz eti ameliyatı gerçekleştirilmektedir.  

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ