Baret ve Renkleri

Baret tesis ve yapılan çalışmalarda personeller tarafından kullanılır. Kafalarına takılan baretler 6 farklı renkten oluşur ve her bir rengin kendine özgü anlamları mevcuttur.

Baret ve Renkleri

Baret nedir?

Baret, tesis ya da yapılarda çalışan personellerin, herhangi bir kaza sonucunda başlarına düşecek cisimlerden korunmalarını sağlayan ve aynı zamanda elektrik çarpması gibi durumlardan başlarını koruyan güvenlik ekipmanıdır.

Şapka gibi takılan kask şekline sahip bu ekipmanlar, işçi ve iş güvenliği açısından büyük öneme sahip olan bir ekipmanlardır. Korumaya sağlayan bu güvenlik ekipmanları; nem, ısı, asit, elektrik gibi etkilere karşı dirençli maddeden yapılır. Yapı ya da tesis alanına giren kişilerin korunmasını sağlamak amacıyla kullanılan bu güvenlik ekipmanlarının birçok farklı rengi bulunmakta ve her renk farklı bir personeli ifade etmektedir.

Baret Renkleri ve Anlamları

Baret renkleri, personelleri sınıflandırmak için kullanılır. Örneğin, bir inşaat alanında, işçilerin kullandığı baret rengi ile mühendis ya da mimarların kullandığı baret rengi farklıdır. Bu yönetimsel açıdan olduğu gibi, güvenlik açısından da önemlidir.

BeyazBeyaz Baret: Beyaz baretler; yöneticiler, ziyaretçiler ya da teknik personelleri ifade etmektedir. Mimar, mühendis, tekniker gibi personeller, çalışma alanı içerisinde beyaz
baret
kullanır. Aynı şekilde yöneticiler ve ziyaretçiler de, çalışma alanına girdiklerinde beyaz baret takar.

 

Sarı baretSarı Baret: Sarı renge sahip olanlar, işçiler tarafından kullanılır. İnşaat işçileri, maden işçileri ya da sanayide çalışan işçiler, sarı renkteki bu güvenlik kaskları kullanmaktadır. İnşaat gibi alanlarda çalışan işçilerin bu güvenlik ekipmanını kullanması zorunludur.

 

Mavi baretMavi Baret: Mavi renge sahip olanlar, bakımdan sorumlu olan ekipler ve formenler tarafından kullanılır. En az kullanılan güvenlik ekipmanlarının renkleri arasında mavi renkteki bu koruyucu kasklar yer almaktadır.

 

Turuncu baretTuruncu Baret: Ustabaşı ya da teknisyenler turuncu renkte ki güvenliği sağlayan bu kask kullanmaktadır.

 

Yeşil baretYeşil Baret: Yeşil renge sahip olanlar; sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire, acil müdahale ekipleri gibi sağlık personelleri, tehlikenin bulunduğu bir alanda hastaya müdahale ederken, yeşil baret kullanır. Özellikle doğal afet ya da acil durumlarda yeşil renge sahip olan bu güvenliği sağlayan ekipmanları, sağlık personellerine sıklıkla rastlanır.

 

Kırmızı baretKırmızı Baret: Kırmızı renge sahip olanlar, enbilgi.com iş güvenliği personelleri, savunma personelleri ya da kalite kontrol ekipleri tarafından kullanılır. Kırmızı renkte ki bu güvenlik ekipmanlarının kullanımı da ilgili personellerin sayısı çok fazla olmadığı için yaygın değildir.

 

Beyaz, sarı, mavi, turuncu, yeşil ve kırmızı olmak üzere toplam 6 rengi bulunmaktadır. Baret ve renkleri, doğru şekilde kullanılmalı ve iş güvenliği açısından önemi vurgulanarak, yanlış kullanımlar cezalandırılmalı ya da farklı yöntemler ile engellenmelidir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ