Basen eritme egzersizleri

Basen eritme egzersizleri

Basen eritme egzersizleri

Dünya üzerinde bulunan kadınların büyük bir çoğunluğu, düzgün bir fiziğe sahip olmasına rağmen, vücutlarında ki tek kusurlu noktanın basenleri olmasından şikayet ederler. Basenler insanlar üzerinde kötü bir görüntü bırakarak kendilerini kötü hissetmelerini sağlarlar. Eğer bizim yazdığımız bu yazıdaki hareketleri düzenli olarak uygular ve pes etmezseniz, enbilgi.com olarak sizin basenleriniz den kurtulmanıza yardımcı olmuş olacağız!

Aşağıda sizler için, basenleriniz den kurtulmanızı sağlayacak 6 farklı hareketimiz bulunmakta. Düzenli olarak bütün hareketleri her gün uygulamanız sonucunda, basenleriniz den kurtulabilirsiniz. Resimleri görmekte zorluk yaşıyorsanız, ilk hareket resminin üzerine tıklayarak açılan pencerede açıklamalarla beraber resimli anlatımı görebilir ve hızlı bir şekilde diğer hareketlere geçebilirsiniz. Ya da yazının aşağısında bulunan rakamlara tıklayarak diğer hareketlere kolayca erişebilirsiniz.

Kendinizi esnetin

Basen eritme hareketleri - 1
Basen eritme hareketlerinin, ilk hareketinde ve diğer bütün hareketlerde ihtiyacınız olan tek şey bir iptir. İp atlama için kullanılan iplerden elde ederek, yaptığınız hareketlerde kolayca kullanabilirsiniz. Bu hareketler, sizin kaslarınızı çalıştırarak yaptığınız hareketlerin daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

 • İlk olarak resimde olduğu gibi aynı pozisyona geçin. Bu pozisyonda boyun kısmınız hafif olarak kalkık olmalı ve kollarınız bedeninize yapışık şekilde düz olmalıdır. Aynı şekilde bacaklarınızı kırmadan dik bir şekilde yukarıya kaldırarak birbirleri ile bitişik olmasına özen gösterin.
 • Bu harekette, bulunduğunuz pozisyonu bozmadan, sabit şekilde dururken ayaklarınızı kırarak diz kısımlarınızı karnınıza doğru çekin.
 • İlk iki hareketi yaptıktan sonra, yaptığınız hareketlerin etkili olmasını sağlamak için kendinizi serbest bırakarak esnetin.

Basen eritme hareketlerini uygularken, her hareket için 15x5'lik set uygulayın.

Vücudunuzu çalıştırın

Basen eritme hareketleri - 2

Bu aşamada yapacağınız hareketler kaslarınızın çalıştırmasını sağlayacaktır. İlk etapta bakıldığında hareketlerin basen ile alakası olmadığı sezilebilir ancak hareketleri tekrarladıktan sonra ne kadar gerekli olduğu hissini yaşayacaksınız!

 • Bir önceki hareketimizin ilk adımında olduğu pozisyonda ki gibi dururken, kendinize eğitim vererer sağa ve sola sırasıyla yapın.
 • Bu aşama, diğer aşamanın aynısıdır. Sürekli olarak 5x15 şeklinde bu seti tamamlayarak bir sonraki harekete geçebilirsiniz.

Sıkılaştırmayı arttırın

Basen eritme hareketleri - 3

Bu aşamada yapacağınız hareketler, basen bölgenizi sıkılaştırma konusunda çok daha etkilidir. Basenlerinizi sıkılaştırarak erimesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kol bölgesinde sarkıkları olan kişiler için de birebirdir.

 • Bedeniniz dimdik şekilde ayakta dururken, kollarınızı açarak bekleyin. Bu hareketi yaparken sırtınızın eğik olmaması lazım. Resimde olduğu gibi ayaklarınız birleşik şekilde dik bir vaziyette durarak, B aşamasına geçin.
 • Bu aşamada, vücudunuzun dikliğini bozmadan, yavaşta ayaklarınızdan bir tanesi dizinizin üzerinde dururken öteki havada kalsın. Bu hareketi tamamladıktan sonra ilk harekete dönerek ayak değiştirip tekrarlayın. Bu hareketi 6x15lik setler ile yapın. Yapılan hareketlerin 45 tanesi sol bacak, 45 tanesi sağ bacak için olmalı. Eşitliği bozmamalısınız!

Sıkılaştırmayı hissedin

Basen eritme hareketleri - 4

Bu harekete kadar olan bütün hareketleri eksiksiz olarak yaptıysanız, bu hareketi de yaptıktan sonra basen bölgelerinizde ki sıkılaşmanın hissine tanıklık edeceksiniz. Bu aşamada yapacağınız hareketler dört kısımdan oluşmaktadır.

 • İlk olarak bedeniniz dik olacak şekilde yerde dizlerinizin üstünde durun ve elinizde tuttuğunuz ipi havaya kaldırarak kollarınızı açın.
 • Ardından bir önceki sayfada ki hareketlerde olduğu gibi bacaklarınızdan birini kaldırarak 1 - 2 saniye beklemenin ardından bir sonraki aşamaya ilerleyin.
 • Bu adımda ise pozisyonunuzu bozmadan tamamen ayağa kalkın. Tekrar yaklaşık bir saniyelik bekleyerek öteki adıma geçin.
 • Bu adımda, sırt bölgenizde ki dikliği bozmadan tek ayağınızın üzerinde yavaşça kendinizi eğerek kollarınızı ileriye, ayağınızı ise geriye doğru açın. Mümkün olduğunda tek ayaklı bir masa durumuna gelmeye özen gösterin ve dikliğinizi bozmayın.

Bu aşamada yapılan hareketler, hem basen bölgeniz için hem de karın kaslarınız için oldukça yararlıdır. Bu hareketi tamamladıktan sonra karın kaslarınızın ve basen bölgenizde ki oluşan sıkılaşma hissine tanıklık edeceksiniz. Bu hareketi diğer harekette olduğu gibi 6x15'lik bir set ile uygulayın ve sürekli ayak değiştirin. Yaptığınız ayak sayıları diğer ayağınız ile eşit olmalıdır. Aksi halde bacak eritme egzersizleri beklediğiniz oranda olmayacaktır.

Basenlerin erimesini kolaylaştırın

Basen eritme hareketleri - 5

Bu aşamada ki hareket, sizin basen bölgenizin alt kısmını eritirken, bir yandan da orada bulunan sarkıkları götürerek kusursuz ve sıkı bir görünüm sağlayacaktır.

 • Bacaklarınızı normal açılarda aralayarak kollarınızı kıvırıp ipi boyun kısmından iki ucunu birden tutun.
 • Ardından, bacaklarınızın birbirine olan uzaklığını bozmadan çömelebildiğiniz kadar çömelin ve bu hareketi yaparken aynı zamanda kollarınızı yukarıya kaldırarak ipi gerdirin. Bunları yapmak, gücü belli bir noktaya toplamanıza yardımcı olacak ve yaptığınız hareketi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu hareketi gün içerisinde 5x15'lik set halinde uygulamanız uygundur.

Basenleri yok edin

Basen eritme hareketleri - 6

Basen eritme hareketlerinin sonuncusu olan bu harekette eğlenerek basenlerinizden kurtulacaksınız. Bu hareketlerin tamamını her gün uyguladıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde gözle görülür bir şekilde azalma hissedecek ve devam etmeniz koşulu ile bir ay içerisinde hayallerinizin ötesinde bir vücuda sahip olabilmeniz mümkündür.

 • İlk aşamada bulunan pozisyona geldiğinizde, sırt kısmınızın olabildiğince dik olmasına özen gösterin ve kollarınızın sabit bir şekilde oynamadan durmasını sağlayın.
 • Bu kısımda bel bölgenizi bükerek kollarınızı yavaşça yana yatırın ve aynı anda bacağınızı geriye doğru götürün.

Bu hareketi her bacak için 3x15'lik set ile uygulayın. Toplam setiniz 6x15'tir.

5 14
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ