Batık kıllar neden oluşur?

Batık kıllar neden oluşur?

Batık kıllar neden oluşur?

Çoğunlukla kadınların bacaklarında oluşan batık kıllar kötü, can sıkıcı bir görüntü oluşturmaktadır. Pürüzsüz görünümü engelleyen bu kıl batıkları, kılların deri yüzeyine çıkamaması sonucu oluşur. Derinin kendisini yenileme süreci yavaş olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Kıllar ancak bu ölü deriyi atarak yüzeye çıkabilirler.

Kılların alınma yöntemini sürekli değiştirmek de batık kıllara neden olabilmektedir. Örneğin jilet yönteminden sonra epilatöre veya ağdaya geçmek gibi. Epilatör veya ağdadan sonra jilete geçmek batıkları azaltabilir bunun nedeni ise jiletin ölü deriyi kaldırmasından dolayıdır. Ancak jiletin tahriş edici olması ve kılları daha fazla çıkaracağı düşüncesiyle bu yönteme başvurulmak istenmeyebilir. Böyle durumda yapılacak başka yöntemlerde vardır. Şimdi bunlardan bahsedeceğiz.

Batık kıllardan nasıl kurtulunur?

Öncelikle yapmamız gereken cilt yüzeyindeki ölü deriden kurtulmaktır. Bunun için peeling yöntemi uygulanabilir. Aynı şekilde batık kıllardan kurtulmak için kese yapmak da iyi bir yöntemdir. Veya başka bir yöntem olarak batıklardan kurtulmak için ponza taşı da kullanılabilir fakat bu cildi fazlaca tahriş edeceğinden çok dikkatli kullanmak gerekir.

Basit bir peeling yöntemi : Yeteri kadar zeytinyağı içine konulan toz şekerle cildinizi ovabilirsiniz.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ