Bebek gelişimi

Bebek gelişimi

Bebeklerin büyümeyle beraber gösterdiği reaksiyonlar bulunmaktadır. Bu reaksiyonlar izlenerek bebeğinizin normal bir şekilde gelişmeye devam ettiğini öğrenmeniz mümkündür. Yeni doğan bir bebek, 3. ayına geldiği zaman; elleri ile başına ellemeye başlaması, yatak üzerinde hafif şekilde dönme eğilimleri göstermeye başlaması, etrafta gördüğü cisimleri incelemeye başlaması, değişik sesler çıkartması, elleri ile yaptığı hareketlerin belirginleşmesi gibi. Bebekler 3. ayını girmesiyle beraber bu reaksiyonları göstermesi bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam ettiğini gösterir.  Bu dönemlerinde bebeğinize müzik dinleterek onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

3. ay bittikten sonra 6. aya kadar aynı reaksiyonları göstermeye devam eder. 6. aya girdikten sonra gösterdiği reaksiyonlarda değişiklikler olmaya başlar. Bu reaksiyonlar; destek alabilecek şekilde oturmaya başlaması, hareket halindeki cisimleri elleri ile yakalayabilmeli, konuşmasında gelişmeler olmalı, dişlerinin bir kısmının yavaş bir şekilde çıkmaya başlaması ve doğduğu kilonun iki misline ulaşması gerekir.

3. ve 6. ay geçtikten sonra, bebeğiniz 9. ayına ulaştığında çoğu şeyi yapabilmeye başlar. En önemli aylardan biri olarak kabul edilir. Bebek, 9. ayında; destek almadan kendine başına oturmaya başlaması, anlamlı yada anlamsız olabilecek bir çok kelime söylemeye başlar, emekleyerek yürümeye başlar, dişlerinin büyük bir çoğunluğu çıktığından dolayı ek gıdalar ile beslenmeye başlayabilir. Eğer bebeğiniz 9. ayına geldiyse ve kendi başına oturmayı başaramıyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene ettirmelisiniz.

 

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ