Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı?

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı?

Bebekler hangi ayda kaç kilo olmalı?

Bebeklerin doğduklarında sahip oldukları kilo ve boy ile özellikle ilk altı ay ve bir yıl içerisinde sahip oldukları boy ve kilo değerleri oldukça önemlidir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için dikkatle izlenmesi gereken bu dönemin yanı sıra, bebeğin 6 yaşına kadarki gelişiminin yakından takip edilmesi oldukça önemlidir.

İlk bir yıl içerisinde, bebeğin gerekli olan asgari kilonun altında olması ya da azami kilodan fazla olması durumunda, bazı önlemler alınacaktır. Ancak bu sürece dikkat edilmemesi ve gerekli önlemlerin alınmaması ile tedavi yapılmaması durumunda, bebeğin ilerleyen yaşlarında ciddi sağlık sorunları yaşamasının önüne geçilemeyecektir.

Bebekler için Aylara Göre İdeal Kilo

1 Aylık Bebek: En az 3, en fazla 5 buçuk kilo.

2 Aylık Bebek: En az 3 buçuk, en fazla 6 buçuk kilo

3 Aylık Bebek: En az 4, en fazla 7 buçuk kilo

6 Aylık Bebek: En az 5 buçuk, en fazla 9 buçuk kilo

12 Aylık Bebek: En az 7 buçuk, en fazla 12 buçuk kilo olmalıdır.

Bebekler için aylara göre ideal kilo oranları, erkek ve kız bebeklere göre küçük farklılıklar gösterebilmektedir. Erkek bebekler, genellikle kız bebeklere göre daha kilolu olur. Ancak bu oran 12 aya kadar en fazla 500 gram olduğu sürece normaldir. Bunun üzerindeki verilere sahip olan bebeklerin sağlık durumu ile ilgili olumsuz durumlar görülebilir. enbilgi.com Bu kıstasların altında ya da üstünde olan bebekler için doktora danışılmalı ve bebeğin sağlık durumunda herhangi bir problem olup olmadığı yakından takip edilmelidir. İnsan hayatında, sağlık açısından en çok dikkat edilmesi gereken dönem olan bebeklik döneminde, bebeklerin sağlıkları konusunda dikkatli olunması gereklidir.

Bebeklerin Sağlık Durumunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bazı bebekler, olması gerekenden daha zayıf ya da daha kısa veya uzun boylu olduğunda, bazı kronik ya da kalıtsal hastalıklara sahip olabilirler. Bunun yanı sıra, bebeklerin hareket etme eğilimleri ile konuşma becerileri de yakından gözlenmelidir. Erken teşhis, her hastalığın tedavisi için önem taşıdığından, özellikle bebeklik dönemlerinde, sağlık kontrolleri sıklıkla yapılmalıdır.

Ayrıca merak ettiğiniz tüm sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmından yazarak, sorularınızın en hızlı şekilde cevaplanmasını sağlayabilirsiniz.

4.9 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ