Bebeklerde gaz sancısı (kolik)

Bebeklerde gaz sancısı (kolik)

Bebeklerde 3-4 aya kadar devam artarak devam eden gaz sancısı (kolik), daha sonra azalarak yok olur. Bazı bebeklerde az da olsa 8- 9 aya kadar gaz sancısı şikayetleri görülebilmektedir.

Bebeklerin gaz sancısı çektiği nasıl anlaşılır?

Eğer bebeğin karnı tok, susuz değilse, altı temizse ve buna rağmen ağlıyorsa gaz sancısından şüphelenilebilir. Bebeğiniz ağlarken kendini sıkıyorsa, ayaklarını karnına doğru çekiyorsa ve ağlaması 2-3 saati buluyorsa gaz sancısı çekiyor olabilir.

Bebeklerde meydana gelen gaz sancılarının (Kolik) sebepleri

Bebeklerde oluşan gaz sancılarının belli bir nedeni yoktur. Sindirim sisteminin henüz gelişmemesi, sütte bulunan protein ve doğal süt şekerine (laktoz) karşı alerjisi olması gibi nedenlerle gaz sancısı oluşabilmektedir. Eğer süt haricinde ek mama kullanılıyorsa bu da sancılanmaya sebebiyet veriyor olabilir. Mamayı değiştirmek için doktora danışabilirsiniz. Ayrıca annenin emzirme döneminde tükettiği gıdalar da gaz yapabilmektedir. Gaz sancısının fiziksel nedenleri yanında psikolojik nedenleri de bulunmaktadır. Annenin doğum sonrası depresyona girmesi, aşırı stresli bir yapıda olması, anne babanın acemiliğinin onlarda yarattığı huzursuzluğun bebeğe yansıması gibi nedenlerle gaz sancısı ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde gaz sancısının oluşumunu önlemek için…

Emzirme döneminde kadınlar aşırı çay, kahve, kakaolu ürünler (çikolata gibi) tüketmemelidir. Bu dönemde sigara kullanılmamalı, ayrıca sigara içilen ortamda bulunulmamalıdır. Aşırı süt ve süt ürünleri tüketilmemeli, kuru fasulye, soğan, karnabahar, brokoli vb gaz yapıcı besinler daha az tüketilmelidir. Fazla stresten uzak durulmalıdır. Ayrıca bebek emzirilirken bebeğin meme ucunu tamamen kavradığından emin olunmalıdır. Aksi halde bebek hava yutacak bu da gaz oluşumuna neden olacaktır. Eğer

Bebeklerdeki gazı gidermek için…

Bebekte gaz sancısı oluştuğunda anne baba bebeği kucağına alarak sırtına parmak uçlarıyla hafifçe vurulmalıdır. Ninni söyleyerek sakinleştirilmelidir. Bebeğin anne veya babanın göğsü üzerinde yüz üstü yatırılarak (kesinlikle anne baba yanında olmalı, bebek uyurken veya yalnız başına yüz üstü bırakılmamalıdır. Uyurken mutlaka sırt üstü yatırmalısınız) sırtının ovalanması da işe yarayacaktır. Bebeğinizin karnına, ayaklarına sıcak havlu sarılarak da gaz sancını giderebilirsiniz. Yakmayacak sıcaklıkta bir sıcak su torbası da havluya sarıldıktan sonra bebeğin karnına konulabilir. Sıcaklık ayarına çok dikkat etmelisiniz, ılıkça olmalıdır. Bebeğe banyo yaptırmak da çok iyi gelecektir. Ayrıca çoğu zaman sürekli bir sesin yani saç kurutma makinesi, süpürge gibi eşyaların sesinin bebekleri sakinleştirdiği görülmüştür. Arabayla gezdirmek de çoğu zaman onların sakinleşmesini sağlamaktadır.

Gaz sancısında ilaç kullanımı

Gaz sancısı için birtakım ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Gaz sancısı için kullanılabilecek bitkiler

Rezene, anason, papatya gibi bitkiler gaz sancısını gidermektedir. Bu bitkilerin çayları bebeğinizi rahatlatacaktır. Ancak bu çayları yine doktorunuza danışarak vermenizde fayda vardır.

Rezene çayı tarifi

Cezvenin yarısına kadar su doldurduktan sonra suyu kaynatınız. Fokurdamaya yakın içine bir çay kaşığı rezene koyunuz. Bir taşım kaynattıktan sonra ocağı söndürünüz. Rezeneyi attığınızda suyun taşmamasına dikkat ediniz. Üstüne bir çay tabağı kapatıp demlenmesini bekleyiniz. Demlendikten sonra süzüp bebeğinize bir çay kaşığı yardımıyla yavaşça içiriniz.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ