Beş duyu organı ve görevleri

Beş duyu organı ve görevleri

Beş duyu organı ve görevleri

İnsanlarda göz, kulak, burun, deri ve dil olmak üzere beş duyu organı vardır. Beş duyu organımızın ayrı ayrı görevleri bulunur.

Duyu organlarından “göz” ün görevi; göz, tüm canlılarda görme görevini üstlenir. Kimi canlılar doğuştan veya sonradan görme engelli olabilmektedir. Görme engeli, belli hastalıklar veya kazalar yahut doğuştan gelen sebeplerle olabilmektedir. Bunun yanında bazı göz rahatsızlıkları da oluşabilir. Uzağı ve yakını görememe, katarakt, miyop, renk körlüğü vb.

Kulağın görevi; kulak canlıların etraftaki sesleri duymasını sağlayan bir organdır. Kulak üç bölümden meydana gelir. Bunlar; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak adlandırılır. Dış kulak, etraftan gelen sesleri toplar ve buradan orta kulağa iletir. Orta kulakta bulunan çekiç, örs ve üzengi kemikleri ise iç kulağa gönderir. İç kulakta bulunan salyangoz da bu sesleri beyne iletir ve işitme gerçekleşir. Yine doğuştan veya daha sonradan olan bazı sebeplerden dolayı işitme engeli olabilmektedir.

Burnun görevleri; burun canlılarda hem nefes hem de koku almayı sağlan bir organdır. Burun, nesnelerden gelen koku moleküllerini koku reseptörleri sayesinde algılar.

Dilin görevleri; dil, canlılarda tat almayı sağlayan bir organdır. Ayrıca dil insanlarda konuşmaya yarar. Bunun yanı sıra yiyeceklerin yutağa gönderilmesinde görevlidir.

Derinin görevleri; deri sayesinde dokunulan nesneleri algılarız. Nesnelerin sıcak, soğuk, pürüzlü, düz vb özelliklerini derimiz sayesinde hissederiz. Ayrıca deri yüzeyinde bulundurduğu gözenekler sayesinde vücudun hava almasını sağlar.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ