Beyaz Lahananın Faydaları

Beyaz lahananın vücudumuza pek çok yararı bulunmaktadır. Hem lezzetli, hem sağlıklı hem de kolay ulaşılabilir olan bu sebzenin faydalarına gelin göz atalım.

Beyaz Lahananın Faydaları

Beyaz Lahana Yararları

Doğadaki eşsiz nimetlerden biri de şüphesiz beyaz lahana! Faydaları saymakla bitmeyen beyaz lahana hem güzellik hem de sağlık iksiri adeta. Bünyesinde barındırdığı B, C, E, U gibi bol vitamin ve proteinler sayesinde sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Bu vitaminlerin yanı sıra organik asitler de barındıran beyaz lahananın faydalarını okuyunca,  eminiz sizler de sofranızdan eksik etmeyeceksiniz.

Beyaz lahana kür olarak kullanıldığı vakit kısa bir zamanda farkını sizlere hissettirecektir. Beyaz lahana vücuttaki toksik maddeleri dışarı atar ve hücre yenilenme sürecine katkıda bulunur. Hem vitamin hem de protein açısından zengin olan lahana, sağlıklı kilo vermeye yardımcı oluyor ve bizlere güzel bir fiziğin kapılarını açıyor. Başka sebzelerde bulunmayacak etkilere sahip olan lahana adından sıkça söz ettiriyor. Taşıdığı U vitaminiyle biformasyon etkisi sunan beyaz lahananın bu özelliği, onu diğer sebzelerden ayırıyor.

Adından sıkça bahsettiren beyaz lahananın her gün yeni bir faydasını duymak mümkün. Uzmanlarca da tavsiye edilen beyaz lahana, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına  da iyi geldiği söylenmektedir. Bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlayarak sindirime büyük katkılar sağlayan beyaz lahana bunca övgüyü hak ediyor. Aynı zamanda çoğu insanın sivilce problemine dahi fayda sağlayarak cilt güzelliğine de katkıda bulunuyor. Eğer geçmeyen sivilce ve yara izleriniz varsa bolca beyaz lahana tüketerek onlardan kurtulmanız mümkün. Bunun haricinde romatizmal rahatsızlıkların etkilerine karşı da savaşır. Kanser gibi ciddi pek çok hastalığa karşı vücudu korur ve bağışıklığı güçlendirir.

Belirgin olarak kolon ve göğüs kanserine karşı koruyucu görev üstlenir. Kalp krizi geçirme riskini düşürür. Lahana, doğal bir idrar söktürücüdür. Gün içerisinde kişiye zindelik ve enerji verir. Cildin doğal güzelliğini ortaya çıkarır. Vücuttaki ödemi ve zehirli maddelerin atılmasına olanak sağlar. Kansızlığın giderilmesine yardımcıdır. Kan şekerini dengeler. Beyaz lahana cilt kırışıklıklarını yani cilt yaşlanmasını engeller. Bağışıklığı kuvvetlendirirken selülit oluşumunun önüne geçer. Hatta cilt çatlaklarını bile engelleyici özelliği vardır. Eğer kulak çınlamasından şikayet ediyorsanız yine beyaz lahana tüketmek çınlamaya çözüm getirir. Hormon dengesini sağlar. Dolama ve zona gibi ağrı veren hastalıkların iyileşmesine katkıda bulunur.

Bu kadar fazla yararı bulunan beyaz lahanayı çok ucuza temin etmeniz de diğer bir olumlu yanıdır. Market, pazar, manav benzeri her yerde ulaşmanın mümkün olduğu bu sebzeyi artık sadece kışın değil diğer mevsimlerde de bulmak mümkün hale gelmiştir. Ancak yine de mevsiminde bolca tüketmek en doğrusudur. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılan beyaz lahanadan günümüzde tıp sektöründe de yararlanılmaktadır. Gelişmekte olan çocuk ve gençlerin de bolca tüketmesi gelişimlerine katkıda bulunacaktır. Beyaz lahanayı ister çiğ olarak salatalara katarak, ister çorbasını yaparak, ister kapuska şeklinde yemeğini yaparak tüketmeniz mümkündür. Aynı zamanda kür şeklinde uyguladığınızda kısa sürede etkilerini hissettirir. Siz de bu mucizevi sebzeye sofralarınızda yer verin. Zamanla etkilerine çok şaşıracaksınız.

5 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ