Bilgisayar sorunları

Bilgisayar sorunları

Bilgisayarım açılmıyor neden olabilir?

Bilgisayar açılmama sorunlarına karşılık olarak bir takım nedenler ve çözüm yolları mevcuttur. Eğer yaşadığınız sorunlar bunlardan biri ise, bilgisayarınızı bir teknik servise götürerek boş yere para ödeme derdinden kurtulabilirsiniz.
Eğer bilgisayarınıza güç gelmiyor ise, bilgisayarın prize takılı olup olmadığından emin olun. Eğer bilgisayarınız prize takılı ise, güç kaynağının yani bilgisayar kasasının arkasında en üstteki alanda ki şalterin açık olduğundan emin olun. Bunların haricinde, bilgisayarınızın güç kaynağına giden kabloda kopukluk olabilir. Bunu tespit edebilmek için, monitörün arkasına bağlı olan güç kablosunu kasanın arkasına takarak test edebilir ve bip sesini duyana kadar bekleyebilirsiniz. Eğer sorun kablo ile kaynaklı değilse güç kaynağınız ile ilgili bir problem ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınıza güç geliyor ve bilgisayarı çalıştırdığınız zaman değişik bip sesleri duyuyorsanız, bunların birer anlamı olmaktadır.
Eğer 3 kez art arta bip sesi duyuyorsanız, bilgisayarınızın ram kaynaklı sorunu olabilir. Bunun için ramlere dokunmadan önce duvara ellerinizi sürtün ve ellerinizde ki statik elektriğin boşalmasını sağlayın. Ardından ram kartınızı anakart üzerindeki slotlardan çıkartarak kuru bir şekilde üfleyip tekrardan takın. Eğer tekrar aynı sorun ile karşılaşırsanız ram kartınız arızalanmış demektir. Ram tamiri olmayan bir parça olduğundan dolayı yeni bir ram almanız gerekir.

Bilgisayar açılırken duyulan tek bir kez öten bir bip sesi vardır. Bu bip sesi bütün donanımların düzgün çalıştığını belirten bir sestir. Eğer bu sesi duyuyor ve bilgisayarınıza görüntü gitmiyor ise, ekran kartınızı ve monitör bağlantınızı kontrol edin.

Eğer kesintisiz bir bip sesi duyuyorsanız, bu sefer işlemci üzerinde bir sıkıntı olabilir. Ya yeterli derecede soğutması sağlanmıyordur, ya da işlemci düzgün oturmuyordur. İşlemciyi söküp takarken çok dikkatli olmalısınız. İşlemci ayaklarının kırılması ve yamulması sonucunda büyük masraflara neden olabilirsiniz. Bilgisayarın en pahalı parçalarından bir tanesidir.

Bilgisayarım çok yavaş neden olabilir?

Bilgisayar yavaşlığı için en belirgin özelliklerden bir tanesi, aynı zaman içerisinde birden fazla programın çalıştırılmasıdır. Bilgisayarın hızını etkileyen şeyler işlemci hızı ve ram hızıdır. İşlemci hızı biraz daha arka planda kaldığından ön plana ram hızı ve kapasitesi çıkmaktadır. Ram kullanımı çok olan bazı programlar mevcuttur. Bunlara misal vermek gerekirse; firefox tarayıcı ve internet explorer tarayıcı en fazla ram kullanan tarayıcılardan bir tanesidir. İnternete girerken tercih edebileceğiniz tarayıcılardan bir tanesi google tarafından üretilmiş olan google chrome tarayıcısıdır.

Bunların haricinde virüs programı bilgisayarın geç açılmasını ve sürekli olarak ram kullanmasına neden olur. Çoğu virüs programları, internete girerken açtığınız her bir sayfada tarama yaparak sık sık donma sorunlarına neden olur. Eğer performansı düşük ya da orta bir bilgisayar kullanıyorsanız, tercih edebileceğiniz virüs programları; nod32 ya da avast virüs programıdır. Performanslı bilgisayar için ise, kaspersky kullanılabilir.

Bunların haricinde arkaplan üzerinde çalışan pek çok programınız olabilir. Bu programlar aynı anda siz bilgisayarda olduğunuz zaman çalıştığından yavaşlıklara neden olabilir. Bunun için çözüm yolu olarak; ccleaner adındaki programdan yararlanabilirsiniz. Bu program bilgisayarınızın üzerinde ki gereksiz dosyaların hepsini temizler ve rahatlamasını sağlar. Onun haricinde bilgisayar açıldığı andan itibaren çalışan bütün programları size gösterir. Ardından isteğe bağlı olarak, bilgisayar açıldığında çalışan programları engelleyebilir ya da aktif edebilirsiniz.

Bunların haricinde olarak, bilgisayar hardiskinin ömrünün dolması, darbelere maruz kalması sonucunda da bu tip sorunlar yaşanılabilir.

Bilgisayarım çok ses çıkarıyor ne yapmalıyım?

Bilgisayarın gürültülü çalışmasının tek sebebi, yeterli derecede soğutmasının sağlanamıyor olmasıdır. Eğer bu sorunu dizüstü bilgisayarda yaşıyorsanız, soğutmayı arttırmanız mümkün değildir. Bilgisayar içinde ki fan hızları ile oynarak yapılması mümkündür lakin zararlı bir yöntemdir. Dizüstü bilgisayarlar en çok kir toplayan elektronik aletlerden birisidir. Laptopların fazla ses çıkartması sonucunda içini açarak temizlemeniz gerekir. Laptop içerisinde soğutucu ve fan bulunur. İlk öncelikle fan etrafında bulunan kirler temizlenmelidir. Ardından soğutucu temizlenmelidir. Soğutucu genelde bakır renginde bir metaldir ve fan birleşiminde perdeleri vadır. Bu perdelerin arasına kir toplar. Mümkün ise bu soğutucu sökerek su yardımı ile yıkayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. Soğutucunun altında işlemci bulunmaktadır. Soğutucuyu takmadan önce, bir termal macun edinerek işlemcinin üzerine çok az sıktıktan sonra soğutucuyu monte edin. Kullanacağınız termal macun, soğutucu ile işlemci arasında bir etki oluşturur ve işlemcinin soğutmasını sağlar. Termal macunu sürdükten sonra soğutucuyu takabilirsiniz.

Unutmayın; bilgisayarın fanının bağlandığından ve çalıştığından emin olun. Aksi halde bilgisayarınız aşırı ısınmadan dolayı yanabilir.

Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız ve sesli çalışma sorunu ile karşılaşıyorsanız, yapmanız gereken şeylerden birisi kompresör ya da hava üfleyen güçlü bir fan edinerek kasa içerisinde bulunan bütün pisliklerden tamamen arındırın. İşlemci üzerinde bir fan ve soğutucu vardır. Soğutucuyu sökmeden, fanı söküp, metal içerisindeki pislikleri sert uçlu bir fırça ile ya da kompresör yardımı ile temizleyin.
Eğer sizin yaşadığınız sorun bu değil ise, bilgisayarcılarda satılan fanlardan alarak bilgisayar kasanıza takviye edin. Bilgisayar fanları, bilgisayarcılarda 5 TL karşılığında satılmaktadır. Fanı kasaya monte ettikten sonra, fandan çıkan ucu, power'dan yani güç kaynağınızdan gelen kablolara montaj ederek çalışmasını sağlayabilirsiniz.

4 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ