Bilgisayar virüsleri

Bilgisayar virüsleri

Bilgisayar virüsleri

Günümüzde bir çok bilgisayar virüsü bulunmaktadır. İnternete girerken her daim tedbirli ve güvenli gezinmemiz lazım. Bilgisayar virüsleri o denli fazladır ki bunların bir çoğunu virüs programları dahi engelleyememektedir. İnternet üzerinde dolaşırken bile bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali oldukça yüksektir! Bilgisayarınıza trojan tipli yani dilimize göre truva atı olarak adlandırılan virüs sayesinde bilgisayar üzerinde klavyeye girdiğiniz tüm her şeyi kaydedip özel hayatınıza kolayca müdahale edebilmektedirler.

Virüslerden korunmak için tavsiyeler;

  • Eğer bilgisayarınızda güncel bir virüs programı yok ise hemen bir virüs programı kurmalısınız. Virüs programı için eğer performanslı bir bilgisayara sahipseniz; kaspersky virüs programını, eğer orta düzey performansta bir bilgisayara sahipseniz nod32 ya da avast programını tercih edebilirsiniz.
  • İnternet üzerinde gezinirken en güncel tarayıcıları tercih etmeniz gerekir ve tercih ettiğiniz internet tarayıcı seçimini iyi yapmalısınız. İnternet Explorer gibi internet tarayıcıları virüsleri çok zor algılamaktadır. Chrome gibi bir tarayıcı sayesinde internet üzerindeki virüslerden bir nebze dahi olsa korunabilirsiniz.
  • İnternet üzerinden film, oyun, program, müzik mi indiriyorsunuz? O zaman çok dikkat etmelisiniz. Virüsler en yaygın olarak müzik dosyalarına atılmaktadır. Bu tip dosyaları sadece güvenilir web siteleri üzerinden indirmelisiniz.
  • Kullandığınız işletim sisteminin en günceli olmasına dikkat etmelisiniz. Windows xp, windows 7 gibi işletim sistemlerine virüs bulaşma riski çok olup bulaşması çok kolaydır. Bu yüzden her zaman yeni çıkan işletim sistemlerini takip ederek yeni işletim sistemi kurabilirsiniz.

Bilgisayarıma virüs bulaşırsa başıma neler gelebilir?

Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız korkmalısınız. İlk önlem olarak kredi kartı bilgilerinizi telefon bankacılığı ile değiştirmelisiniz. Bilgisayarınıza eğer trojan türünde bir virüs bulaşırsa, bu virüs klavyeye girdiğiniz tüm bilgileri kaydettiği için, hacker sizin tüm her bilgilerinizi alarak kullanabilir. Bilişim sektörü çok geniş olduğu için kredi kartı bilgilerinizin çalınması durumunda şikayet etseniz dahi bir işlem yapılmamaktadır. Üstü kapalı bir şekilde bilgilerinize sahip çıksaydınız şeklinde ifade ile karşılaşabilirsiniz. İnternet üzerinde alışveriş yapmıyorsanız dahi; mail hesaplarınız, skype adresiniz, facebook hesabınız gibi bütün hesaplarınızın bilgileri çalınarak size karşı kullanılabilir.
Bir başka virüs çeşitlerinden birinin verdiği zarar oldukça büyüktür. Eğer bilgisayarınız üzerinde webcam kullanıyorsanız çok dikkatli olmanız lazım. İnternet üzerinde siz gezinirken virüs siz farketmeden kameranızı açarak sizin görüntüsünü kaydedebilir ve size karşı kullanabilir. Bu yüzden internette indirdiklerinize ve girdiğiniz sitelere çok dikkat etmelisiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ