Bilinçaltı nasıl yönetilir?

Bilinçaltı nasıl yönetilir?

Bilinçaltı nasıl yönetilir?

İnsanlar yaşamları boyunca bir takım şeylere maruz kalır ve bu maruz kaldıklarını unutmak ister. Ancak bilinçaltı buna bir türlü izin vermez. Bilinçaltını yönetmeniz aslında mümkündür. Bilinç altını yöneterek, öğrendiğiniz bütün bilgilerden kendinizi arındırarak, daha saf bir yaşam sunabilirsiniz.

Tabi ki tam anlamıyla bütün bilgileri silmeniz imkansızdır. Sadece bu bilgileri bastırabilirsiniz. Yazının devamında ve diğer sayfalarında bilinçaltının ne olduğu ile ilgili bilgi edinebilir ve bilinçaltınızı nasıl temizlenebileceğine dair önerileri inceleyebilirsiniz.
 
Bilinçaltı kavramı

Bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı kavramı geçmişte Sigmund Freud tarafından psikanaliz kuramı üzerine ortaya atılan bir kavramdır. Sigmund Freud bilinçaltını tıpa tıp okyanus üzerinde bulunan bir buz dağına benzetmektedir. Yan resimde gördüğünüz gibi, okyanus kısmının alt tarafı bilinçaltı, üst kısmı olarak bilinç olarak nitelendirmiştir. Aynı zamanda Sigmund Freud, bilinçaltına yerleşen olayların rüyalarda ortaya çıkabileceğini öne sürmüştür.
Bilinçaltı kısaca, yaşamını sürdüren bir organizmanın içerisinde ki yaşantılarını ve farkına varılmadan yapılan davranışların tümünü kapsamasıdır.

Bilinçaltının kontrol edilmesi mümkün mü?

Bilinçaltı yaygın olarak ilk, 0-5 yaş aralığında ortaya çıkar ve yaygınlık göstermeye başlar. Ardından 5-10 yaş aralığına kadar, ailenin çocuğa davranış biçimine göre ve çevrede gördüğü olaylara göre daha sıkı bir biçimde şekillenmeye başlar. Eğer kötü olaylar onu etkilerse, bilinçaltında kalıcı hasarlara neden olabilir. Bilinçaltı insanlarda 25 yaşına gelinceye dek uykuya yatar. Bu zamana kadar bilinçaltına ait sahneler ortaya çıksa dahi, 25 yaşından sonra yaygınlaşmaya başlar.

25 yaşına ulaşıldıktan sonra, sahip olduğumuz davranışlarda ve giyim konusunda değişiklikler meydana gelmeye başlıyor. Bu tip konulara tabi ki mecbur kalmak zorunda değilsiniz. Bu tip durumlarda, hayal kurma sayesinde bu durumun önüne geçmeniz mümkündür.

İş hayatında ve okulda başarıyı yakalayabilmek için bilinç altını nasıl yönetmeliyiz?

İş hayatında ya da okul hayatı içerisinde başarılı olmanın asıl anahtarı özgüvendir. Özgüveni olan bir kişi, hayatın hemen hemen bütün alanlarında başarıyı kolay bir biçimde yakalayabilir. Özgüvenin sağlanması bilinçaltı sayesinde gerçekleştirildiğinden dolayı ilk öncelikle bilinçaltımızı yönetmeliyiz.
Bu tip durumlar başlangıçtan gelir aslında. Aile içerisinde çocuğa özellikle 0-5 yaş aralığında sergilemiş olduğu davranışlar çocuğun ilerleyen yaşlarında ki başarısını oldukça etkiler. Bu yaş aralığında çocuğa söylenilen ufak tatlı bir söz dahi, onun ilerleyen yaşamında başarıyı yakalayabilmesini etkilemektedir.

0-5 yaş aralığında, çocuğun yaptığı en ufak bir hata sonucunda ailenin sergilemiş olduğu tepki oldukça önemlidir. Misal vermek gerekirse, ufak bir çocuğun bir bardağı kırması sonucunda annenin ya da babanın ona kızması sonucunda hareket ettiği bir söz onun bilinçaltına yerleşir. O yaş aralığında çocuk neden kızıldığını algılayamadığından dolayı bir nevi sarsıntı geçirmiş olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda ortaya çıkarak, annenin o esnada söylediği cümleler beyninin içerisinde dönmeye başlar. Misal vermek gerekirse, anne ne kadar aptalsın demişse, ilerleyen yaşlarda çocuk ne kadar aptalım cümlesini beyninde döndürerek, olan özgüvenini tam anlamıyla kaybetmeye başlar.

Bilinçaltı nasıl temizlenir?

Bilinçaltına yerleşmiş olayları tam anlamıyla temizlemeniz mümkün değildir. Ancak hafıza teknikleri sayesinde, bu olayları bastırabilir ve önemini yitirebilirsiniz. Öncelikle yaşanılan olayların geçmişte kaldığını kabul etmelisiniz. Mesela bir gökkuşağı hayal edin, gökkuşağı 7 renkten oluşmaktadır. Bu renk çizelgesi üzerine geçmişten bugüne göre sıralamasını yapın. 1. renk dünyaya geldiğiniz ilk gün olsun. İkinci renk gençliğe attığınız ilk adım ve üçüncü renk ise yaşadığınız kötü olayı temsiz etsin. 1. renk olarak, mavi, ikinci renk olarak açık mavi kullandığınızı varsayalım. Üçüncü renge ise yaşadığınız kötü olayı kırmızı renk ile temsil edin. Geriye kalan dört renginiz kalmış oluyor. Kalan bu dört rengi kırmızıya boyayarak devam mı etmek istersiniz yoksa mutlu zamanlarınızda kullandığınız renk ile yada yeni bir renk ile mi başlamak istersiniz? İlk öncelikle bu durumu sorgulamanız gerekir.

Eğer aklınıza sürekli olarak sorular, suçlamalar geliyor ve sizin huzurunuzu kaçırmaya yetiyor ise bu durumda hafızanızı güçlendirmelisiniz. Aklınıza gelen her kötü bir düşünce karşılığında, yeni bir düşünceye, yeni bir hayale yelken açarak, o düşünceyi o anlığına erteyebilirsiniz. Bu durumu sürekli olarak bu şekilde yapmanız karşılığında, düşünceleriniz zaman içerisinde bilinçaltınızda bastırılacaktır ve aklınıza gelmeyecektir. Ancak bunu sağlayabilmek için ilk önce bu sorunları hatırlatan çevreden, eşyalardan kısacası hatırlatıcı tüm her şeyden kurtulmalısınız.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ