Boğaz reflüsü nedir, nasıl tedavi edilir?

Boğaz reflüsü nedir, nasıl tedavi edilir?

Boğaz reflüsü, ülkemizde son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biri haline gelmiştir. Boğaz reflüsü ilk etaplarda farkedilmesi zor bir hastalık türüdür. Bu hastalık, gribe benzer semptomlar gösterebilir. Bu yüzden bu hastalığı kendi başınıza anlamanız oldukça zordur. Bu tip durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurarak doğru bir tanı koyularak, tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Boğaz reflüsü rahatsızlığı geçiren bir bireyin, mide asitinin mideden ağız kısmına doğru gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Mide asitinin gelmesi sonucunda, asitin geçtiği bölgelerde yanma hissinin oluşması olarak da tanımlanabilir. Boğaz reflüsü rahatsızlığı yaygın olarak mide ülseri bulunan kişilerde ve gastrit rahatsızlığı olan kişilerde görülebilmektedir.

Boğaz reflüsünün belirtileri

Boğaz reflüsü pek çok belirti gösterebilmektedir. Boğaz reflüsü rahatsızlığına yakalanmış birisi, boğazda ağrı olması, öksürme eğilimi, zaman zaman ses tellerinden dolayı kısılmalar, boğaz kısmında gıcık yapmış gibi bir hissin bulunması, gıda tüketiminde yutkunma zorluğu yaşanılması ve boğazın arka kısımlarında yanma belirtileri hissedilebilir.

Eğer siz bu belirtileri yaşıyorsanız, KBB'ye yani Kulak Burun Boğaz'a başvurarak, doğru bir tanı konulmasını ve tedavinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer KBB doktoru tarafından boğaz reflüsü tanısı konulur ise, doktor sizi doğru bir tedavi için gastroentoloji bölümüne sevk ederek, tedavinizin yapılmasını sağlayacaktır.

Boğaz reflüsü neden olur?

Boğaz reflüsü genel olarak beslenme sonucunda karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Boğaz reflüsü olan kişilerde, yaygın olarak görülen oluşum nedeni düzensiz ve sık sık zararlı gıdaların tüketilmesidir. Bunun haricinde ülser gibi mide üzerinde yaşanılan rahatsızlıklar sonucunda da boğaz reflüsü rahatsızlığı görülebilmektedir.

Boğaz reflüsü nasıl tedavi edilir?

Boğaz reflüsünün tedavi aşamalarında ilk etapta, üç ay boyunca devamlı bir biçimde kullanabilmeniz için ilaç tedavisine tabii tutulursunuz. İlaç tedavisinin başlamasından önce, boğaz reflüsüne sebebiyet olan farklı bir rahatsızlığın olup olmadığının tespiti yapılır. Eğer boğaz reflünüze sebebiyet olan farklı bir rahatsızlığınız mevcut ise, ilk önce bu rahatsızlığın tedavisi gerçekleştirilir. Ardından boğaz reflüsü için ilaç tedavisi kullanmaya başlarsınız. Boğaz reflüsünün ilerleyen aşamalarında bir takım rahatsızlıklar daha yaygınlaşmış bir biçimde görüldüğünden dolayı, bu tip durumlarda boğaz reflüsünün yanında, doktorunuzun yönlendirmesi sonucunda ek tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ