Boyundaki bezeler

Boyundaki bezeler

Boyundaki bezeler

Vücudumuzun büyük bir çoğunluğunda lenfatik sistem denilen bir bağışıklık düzeni bulunmaktadır. Bu bağışıklık sisteminde hemen hemen her bölgemizdeki lenf bezleri bulunmaktadır. Genelde çoğumuz bezenin ne olduğunu kendimizin veye çevremizdekilerin sağlığı üzerinden deneyimlemişizdir. Bize tanıdık gelen beze, kulak ve koltuk altında, çenede ve boyunda bulunan şişkinliktir. Bezenin oluşum sebebi olarak kısaca bölgesel enfeksiyonları gösterebiliriz.

Vücudumuzdaki antikor seviyesi arttıkça bezelerin oluşumu da kolaylaşır. 1 cm çapına kadar olan şişlikler olağan var sayılır ve herhangi bir önlem almamıza gerek yoktur. Şişlik 1cm çapını geçince mutlaka önlem almamız ve takibi bırakmamamız gerekmektedir.

Vücut sağlığımızı kötü etkileyecek olan bezeler git gide büyümeye başlar ve kanserlerin çoğunluğu bu bezeler üzerinden yayılmaya başlarlar. Genelde kanser hücreleri başlangıçta lenf düğümlerinde uzun bir süre yer alır ve ardından yayılıma başlar. Çocuklar da oluşan bezeler her zaman tehlikeli olmayabilmektedir. Örneğin dişimiz de bir şişlik oluştuğunda hemen kanser teşhisi koymamız mantıksız olacaktır.

Enfeksiyon kaynaklı bezeler ile kanser kaynaklı bezeleri ayırt etmek için farklılıklara dikkat edebiliriz. Ağrılı bezeler ve ciltte kızarıklık olaması genellikle enfeksiyon kaynaklıdır. Bunun yanı sıra bezeler yeni yeni meydana geldiyse daha bir önem verilmelidir.

Baştan beri olan bezeler genelde normal karşılanmaktadır. Yine aynı şekilde elle muayene ettiğimizde yumuşak bezeler de tehlike görülmektedir. En basit yolluyla kimi durumlarda enfeksiyon kendini saklamaz ve kaynak görülebilir. Eğer beze sahibi 40 yaş üstündeyse, beze elle muayenede sert ise ve ağrı yaşanmamakta ise bezenin kanser riski taşıması olası bir ihtimaldir. Kanserde yan yana birden fazla beze mevcut olabilmektedir.

Bezelerin ortaya çıkıp da uzun süre vücutta kalması durumunda hemen kulak, burun ve boğaz doktorunun ince ayrıntılı muayenesi gerekir. Eğer beze enfeksiyon kaynaklıysa basit bir ilaç tedavisi ile durum atlatılabilir. Daha ciddi durumlarda doktor tarafından kan testi ve radyolojik muayeneler takip edilebilir. Kanser olabilme ihtimali mevcutsa biyopsi'ye başvurulabilir.

Biyopsi sonucuna göre cerrahi veya alternatif tedavi yollarına başvurulabilir. Kimi kişilerde doğuştan beze oluşumu mümkün olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor takibi üzerine çoğunlukla cerrahi müdahale yapılmaktadır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ