Bronzer nedir, nasıl uygulanır?

Bronzer nedir, nasıl uygulanır?

Bronzer nedir?

Bronzer, tene bronz ve sıcak bir görünüm vermek için kullanılan üründür. Krem, stick veya sıkıştırılmış pudra şeklinde çeşitleri bulunur. Uygulama kolaylığı açısından pudra şeklinde olanlarının kullanımı yaygındır.

Bronzer nasıl uygulanır?

BronzerBronzer her mevsim kullanılabilir. Yani yazı kullanılması gerekir diye bir şart yoktur. Fakat genellikle günlük makyajda fazla tercih edilmeyen bir makyaj ürünüdür. Bronzerların kullanımı, uygulama tekniklerini öğrendikten sonra aslında zor değildir. Siz de bronzer kullanarak makyajınıza güzel bir dokunuş katabilirsiniz.

Bronzerlar, bronz görünüm vermenin yanında yüzü boyutlandırır, gölgelendirir. Geri plana itmek istediğiniz bölgere uygulayarak yüzünüzün beğendiğiniz bölgelerini vurgulayabilirsiniz

Bronzer uygularken mutlaka bronzer için üretilmiş bir fırça kullanmalısınız. Bu, doğal bir görünüm elde etmeniz için birinci kuraldır. Fakat bronzerın uygulanacağı bölgeye göre de fırça boyutları değişebilir. Misal burun kenarları için daha ince bir fırça kullanılırken, geniş bölgelere daha iri fırçalar kullanılır.

Bronzerlar yüzün çıkıntılı, yüksek bölgelerine uygulanır. Elmacık kemiklerinizin altına uyguladığınız bronzer, yüzünüze boyut kazandırır ve elmacık kemikleriniz ön plana çıkar. Burun daha ince gösterilmek isteniyorsa ince bir fırça ile burun kemiğinin kenarlarına hafifçe bronzer uygulanabilir.

Yine burun ucuna genişce bir “v” çizerek burun ucunu da inceltebilirsiniz. Şakaklara, alın kenarlarına ve çene bölgesine de bronzer uygulayarak güneşin verdiği doğal bronzluğu yakalayabilirsiniz.

Esmer bronzerBronzer seçimi yine ten rengine göre yapılmalıdır. Genel olarak konuşursak bronzer seçerken teninizden iki ton koyu olmasına dikkat etmelisiniz. Şimdi hangi ten rengi nasıl bronzer seçmeli ondan bahsedeceğiz:

Açık ten: Ten rengi beyaz, açık renk olan kişiler şeftali, pembe tonlu kahveler tercih etmelidir.

Sarışınlar: Sarışınlar ise pembe tonlu veya bal rengi bronzerlar seçmelidir.

Buğday ten: Buğday tenliler ise altın ışıltılar barındıran veya gül rengi tonlarını içeren bronzerları tercih etmelidir.

Esmer ten: Esmer tenliler ise kahverengi, çikolata renkleri tercih etmelidirler.

  • Pembe tonlar açık tenlilere daha uygun iken kahve ve turuncumsu tonlar esmer tenlere uygundur.

Bronzerlar mat, ışıltılı veya transparan şekillerde karşımıza çıkarlar.

Mat yapıda bronzerlar: Yüzde kontur olarak kullanmak için en ideali mat yapıdaki bronzerlardır.

Işıltılı bronzerlar: Yüze aydınlık bir görünüm kazandıran bu bronzerlar yüzün tamamına değil belli bölgelere uygulanmalıdır.

Transparan bronzerlar: En doğal görünüm veren bronzer çeşididir. Ciltte yumuşak bir renk geçişi isteniyor ise bu çeşit bronzer tercih edilmelidir. Sağlıklı bir görünüm kazandırır.

5 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ