Bukalemunlar neden renk değiştirir?

Bukalemunlar neden renk değiştirir?

Bukalemunlar neden renk değiştirir?

Derilerinin renk değiştirmesiyle hepimizin ilgisini çeken bu hayvanlar ne kadar da ilginçler değil mi? Doğa harikası olan bukalemunların neden renk değiştirdikleri merak konusu olmuştur. Size kısa bir bilgilendirme yaparak renk değiştirmelerinin sebebine değineceğiz.

Uzunlukları yaklaşık 20-30 cm civarlarında olan, genelimizin sadece kamufle olmak için renk değiştirdiğini düşündüğümüz bukalemunlar, aslında birçok farklı nedenle renk değiştirebilirler. Yapılan araştırmalara göre dişilere fark edilmek, rakipleri sindirmek, tehlikede hissettiklerinde gizlenmek ve avlarını kaçırmamak adına gizlenmek, vücut sıcaklıklarını ayarlamak için renk değiştirirler.

Derilerinin altı pütürlü bir yapıya sahip bukalemunlar, bu ışık yansıtan pütürleri sayesinde güneş altında ve gölgede değişik renklere bürünürler. Derileri saydam olan bukalemunlar, sadece sarı, yeşil, kahverengi ve tonlarına bürünürler. Bukalemunların renk değiştirmesi kendi kontrollerinin dışında, sinir sistemleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

bukalemunlar neden renk değiştirir Başlıkları

Bukalemun neden renk değiştirir? Bukelemunlar neden renk değiştirir? Bukalemunlar nasıl renk değiştirir? Bukalemun neden ve nasıl renk değiştirir?