Buzdağı nasıl oluşur?

Buzdağı nasıl oluşur?

Buzdağı oluşumu

Buzdağları görünüşü itibariyle insanı içten içe etkilerken soğukluğuyla insanın içini ürpertir. Etkileyici görünüşe sahip bu buzdağlarının oluşumu binlerce yıl sürebilmektedir ve ağırlık olarak yüz - yüz elli katlı on gökdelenin ağırlığından dahi oldukça fazladır. Buzdağları, kara buzlanmalarının kopması sonucunda dağ adını almaktadır ve sadece buzdağlarına kutup bölgelerinde yani soğuk iklimlerde rastlanılmaktadır.

Soğuk iklimlerde yağan karlar, birbirlerinin üstlerine düşerek oluşur. Buna örnek olarak ülkemizde kar tutmasını örnek gösterebiliriz. Kutuplarda yağan karlar, karların üzerlerine düşerek büyürler ve buzlanma sonucunda sertliklerine kavuşurlar. Bu olay sadece kutuplarda görülmektedir. Aynı zamanda Grönland isimli bölgede 300 metre kalınlığını geçen buzdağları bulunmaktadır.

Buzdağları, hava şartlarına göre ve erime, donma, akarsularının etkilerine bağlı olarak sürekli hareket içerisinde bulunurlar.
Günümüzde her yıl milyonlarca buzullar meydana gelerek yok olmaktadır. Bu buzulların büyük bir çoğunluğu Gulf Stream adı verilen sıcak su akıntısıyla beraber güney kesimlerine doğru hareket eder. Bir çoğu erime eğilimi gösterirken bir çoğu erimeden deniz trafiğini alt üst edebilmektedir. Örnek olarak; Titanik isimli gemi, Atlas Okyanusunda çarptığı bir buzdağı sonucunda batmıştır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ