Cami minaresine bakarak yön bulma

Cami minaresine bakarak yön bulma

Cami minaresine bakarak yön bulma

Müslüman ülkelerin herhangi birinde bulunmanın sağlamış olduğu büyük avantajlardan birisi, Cami minaresine bakarak yön bulma olsa gerek. Gerçi her ne kadar günümüzde GPS cihazları ile ya da gelişmiş pusula uygulamaları sayesinde yönümüzü kolayca bulabilsek dahi, Cami minaresine bakarak yön bulma yöntemi sıkça kullanılmaktadır.

Çoğu insan etrafında en yakın camiyi arayarak evinde namaz kılarken seccadeyi buna göre ayarlar. Camilerin minarelerinin bakmış olduğu yön daima Kabeyi yani Güneyi göstermektedir. Aynı zamanda Camilerde Mihrab'ın karşı tarafında bulunan giriş kapısı ise Kuzeyi göstermektedir.

Hristiyan ülkelerde ise yön bulurken Kiliselerin çanlarından yararlanılabilir. Kiliselerin çanları da daima Kilisenin batı yönü konumunda yer alır.

Aynı zamanda değişik yön bulma yöntemlerinden birisi olan, karınca yuvasına bakarak yön bulma yönteminde ise karınca yuvalarından kuzey yönünü bulmak oldukça kolaydır. Karınca yuvalarında bir kısım eğik ve bir kısım daima daha kalkık konumdadır. Kalkık olan bu konum daima kuzey yönünü göstermektedir.
Bunlar gibi pek çok sayıda yön bulma yöntemleri bulunmakta. Sizlerde aklınıza gelen yöntemleri aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşarak bizlere katkıda bulunabilir ve herkes için faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

5 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ