Çamur maskesi ne işe yarar, nasıl yapılır?

Çamur maskesi ne işe yarar, nasıl yapılır?

Çamur maskesi ne işe yarar, nasıl yapılır?

İzlediğimiz filmlerde sıklıkla karşılaştığımız bir cilt bakım uygulamasıdır. Çamur maskesi yaptırmak isteyen kişiler genellikle spa'ya giderek belli bir ücret karşılığında bu hizmeti alırlar. Kimi kişiler ise aşağıda belirttiğimiz malzemeleri tedarik ederek kendi oluşturdukları ortamda uygular. Çamur maskesi hakkında ki tüm bilgiler aşağıda sizler için verilmiştir.

Çamur maskesi

Kadınlar bebek gibi bir cilt için birçok yönteme başvururlar. Bunlardan bir tanesi de çamur maskesidir. Kil maskesiyle benzer olup ondan biraz daha farklıdır. Çamur maskesinin amacı cildi ölü derilerden, biriken kir ve yağdan arındırmaktır. Bu sayede cilt daha sıkı bir hal alır, gözenekler küçülür. Cilt pürüzsüz bir yapıya bürünür. Çamur maskesi cilde eşit miktarda yayılarak ( göz çevresi hariç) bir süre beklenir ( 10-15 dk) ve durulanır.

Bu maske için kullanılacak çamur çoğunlukla Ürdün ve İsrail arasında bulunan ölü denizden elde edilir. Bu çamura ilave olarak cildi yumuşatması ve daha derin arındırma sağlaması için çeşitli ilaveler yapılabilir. Aloe vera, jojoba yağı vb yağlar ile nemlendirici özelliği arttırılır. Ayrıca katılan ilave kil de yumuşaklık ve derin bir arındırma sağlar. Bu şekilde uygulanan maske cildi ölü derilerden arındırır, gözenekleri sıkılaştırır, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler, böylelikle cilde ışıltı sağlar.

Çamur maskesi için ölü deniz çamuru şart olmamakla beraber her çamurun maske olarak fayda sağlamayacağı da bilinmelidir. Bu nedenle bu çamuru elde edemediğiniz takdirde mineraller açısından zengin kil ile de maskenizi yapabilirsiniz. Veya hazır çamur maskeleri satın alarak cildinize uygulayabilirsiniz.

5 10
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ