Çatlayan eller için bakım önerileri

Çatlayan eller için bakım önerileri

Çatlayan eller için bakım önerileri

Özellikle kış aylarında soğuktan kuruyan ve çatlayan eller hem acı verici hem de görüntü açısından estetik değildir. Günlük olarak krem kullanmak kuruma ve dolayısıyla çatlamayı en aza indirger. Ayrıca kış aylarında dışarı çıkarken mutlaka eldiven giymelisiniz. Bunun yanında özel bakımlarla da ellerin çatlamasını önleyebilir, çatlamış ellerin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Diğer yandan bu bakımları düzenli olarak yapmak ellerin yaşlanmasını geciktirecektir.

Yumuşak eller için zeytinyağı ve limon maskesi

Evde bulunan malzemelerle çok kolay uygulayabileceğiniz bu maske elleri çatlamadan koruyacaktır. Ellerinizde kuruluk hissettiğiniz an bunu uygulayabilirsiniz. Bir çay kaşığı zeytinyağı içerisine bir miktar sıktığınız limonu karıştırarak ellerinize uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra ellerinizi yıkayınız.

Limondaki C vitamini ellerdeki lekeler üzerinde etkili olmakla birlikte iyi bir peeling görevi görür. Limonun asitli yapısı ölü derileri ciltten uzaklaştırmakta zeytinyağı ise elleri oldukça yumuşatmaktadır.

Patates püresi maskesi

Patates püresi çatlayan ellere oldukça iyi gelmektedir. Bu maske şu şekilde uygulanır:

Haşlanmış patatesi (1- ½ adet) püre haline getirin. İçine bir miktar zeytinyağı koyun. İyice karıştırdıktan sonra ellerinize sürün. 15-30 dk ellerinizde beklettiğiniz bu maskeyi ılık suyla durulayınız.

Zeytinyağı ve bal

Bir yemek kaşığı zeytinyağını cezvede yarım dk (30 sn) ısıtın. Dikkat etmeniz gereken nokta zeytinyağı kesinlikle kızmamalı hafif ısınmalı. Daha sonra zeytinyağını ocaktan alıp içine iki çay kaşığı bal katın. Daha sonra bu maskeyi ellerinize, tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin (ellerinize uygulamadan önce sıcaklığını kontrol etmenizde fayda var). 15-20 dk beklettiğiniz bu maskeyi yıkayınız.

Tırnaklar için…

Tırnak bakımı el bakımının önemli bir parçasıdır. Sık oje kullanımı, sabunlar, deterjanlar, güneşlenme gibi dış etkenlerle kuruyan, kolay kırılan tırnaklar için de ayrıca lavanta yağı kullanılabilir. Aktardan bulabileceğiniz bu yağ ile düzenli olarak tırnaklarınıza masajla yedirebilirsiniz. Ayrıca hoş kokusuyla sizi rahatlatacaktır.

Kullanılan deterjanlar da el derisini oldukça zedelemektedir. Bu nedenle bulaşık yıkamadan önce eldiven kullanmanızda fayda vardır.
Elleriniz çatladığında, kuruduğunda yapabileceğiniz bu maskeler hem doğal hem masrafsız olacaktır.

5 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ