Cildinizi İncelmekten Nasıl Korursunuz

Genç görünümlü, sağlıklı bir cilt herkesin hayalidir. Bunun için de cildinize gerekli özeni göstermeniz gerekir. Cildinizi incelmekten, dolayısıyla yaşlanmaktan korumak için uymanız gereken pek çok kural vardır. Sizlere şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Cildinizi İncelmekten Nasıl Korursunuz

Cildinizi İncelmekten Nasıl Korursunuz?

Cildimiz, ölene dek taşıyacağımız en değerli giysimiz desek çok da yanlış bir tanım olmaz. Ancak dış ve iç etkenler sebebiyle çoğu zaman cildimizde belli sorunlar oluşabiliyor. Cildin incelmesi de bunlardan bir tanesi. Peki cildinizi incelmekten nasıl korursunuz? Bu yazımızda biraz bunlara değinelim.

Alkol,  şekerli ve gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi cildin donuk gözükmesine ve cilt sağlığının bozulmasına yol açabiliyor. Bunu biliyor muydunuz?

Cildin de vücudun diğer organları gibi yaşlanması doğal bir süreçtir. Fakat sağlığınıza dikkat ederek cildin yaşlanmasını geciktirmeniz mümkün. Yaşlanmayla beraber cilt incelir, elastikiyetini kaybeder, sarkar ve kırışıklıklar meydana gelir. Evet, tüm bunlar kaçınılmaz son olsa bile cildinizin bakımını aksatmadığınız ve sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece yaşlılık döneminde dahi cildinizin doğal ışıltısını muhafaza etmeniz mümkün. Yaşlanmanın getirdiği cilt sorunlarını bertaraf etmek için neler yapabilirsiniz göz atmak için makalemizi okumaya devam edin.

Sağlıklı Besinler Tüketmek

“Yedikleriniz neyse osunuz” diye bir cümle duymuşsunuzdur. Aslında bu oldukça doğru bir cümle. Ne tüketiyorsanız, zihninize ve bedeninize yansıyor. Örneğin her gün fast food, işlenmiş, paketli gıdalar tüketmek zamanla size sağlıksız bir vücut olduğu kadar sağlıksız bir cilt olarak da geri dönecektir. Ayrıca cildin yaşlanma hızını arttıracaktır. Bu sebeple doğal, işlenmemiş gıdaları bolca tüketip, paketli gıdaları hayatınızdan çıkartmanız cildinize yapacağınız en büyük yatırımlardan biridir. Dengeli ve sağlıklı gıdalarla beslenerek cildinizi incelmeye karşı korurken aynı zamanda daha sağlıklı bir bedene kavuşursunuz.

Cildi Nemlendirmek

Cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda bakımını yapmanız cildinizi incelmekten ve pek çok cilt sorunlarından koruyacaktır. Cildiniz yağlı veya kuru olsun nemsiz bırakmanız halinde kurumaya meyilli mat bir cilt kaçınılmazdır. Nemini korumak için şüphesiz ilk adım bol su tüketmektir. Bunun yanı sıra bakımlarınızı aksatmayıp mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulamalısınız. Eğer nemlendirici kullanmazsanız cilt zamanla kuruyup, soyulmaya başlar. Bunun sonucunda deri incelir ve kırışmaya müsait bir hale gelir. Bu sebeple her gün cildinizi temizledikten sonra uygun bir nemlendiriciyi cildinize uygulayarak nemini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede cildinizi incelmekten korumuş olursunuz. Yine duş sonraları bir vücut losyonu kullanarak yüz bölgesi haricindeki cildin de kurumasını ve incelmesini engellemiş olursunuz.

Sigara İçmemek

Eğer beslenmenize dikkat ediyor, cilt bakımlarınızı aksatmıyor ancak sigara içmekten de vazgeçemiyorsanız tüm bu özen boşa gidecektir. Sigara pek çok sağlık sıkıntısı meydana getireceği gibi cilt üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Sigara içmenin damarlarda yarattığı büzüştürücü etki sebebiyle kan dolaşımı azalacak dolayısıyla hücrelere taşınan oksijen miktarı azalacaktır. Oksijen hücre yenilenmesi için oldukça önemlidir. Yeterli besin ve oksijen alamayan cilt hücreleri de bundan nasibini alacak ve ciltte incelme, çabuk yaşlanma gibi durumlarla karşı karşıya kalacaktır. Cildin sağlıklı, parlak ve esnek olması için işe sigarayı bırakarak başlamalısınız!

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak kan akışını hızlandırır, dolayısıyla hücrelere taşınacak oksijen miktarını arttırır. Günlük olarak tempolu yürüyüş, aerobik gibi egzersizler ile vücut sağlığınızı korurken, cilt sağlığını da korumuş olursunuz. Yukarda da bahsettiğimiz gibi cilt hücreleri için oksijen önemlidir. Egzersiz ile cildinize taşınan oksijen miktarı artar ve cildinizi yaşlanma, incelme gibi etkilerden korumanız mümkün olur. Bunun haricinde egzersiz ile kaslar sıkılaşır ve cilt sarkmalara karşı korunmuş olur.

Bol Su İçmek

Su vücut sağlığı için en önemli besindir. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeniz vücut ve cilt sağlığınız için olmazsa olmazdır. Su sayesinde, hücrelere yeterli besin taşınacak ve cildiniz nemli kalacaktır. Bu sayede cildinizi incelmeye karşı korumuş olursunuz. Su aynı zamanda toksinlerin atımına yardımcı olur. Kısaca vücut ve cilt sağlığınız için günde minimum 7-8 bardak civarı su tüketmelisiniz.

Güneşten Korunmak

Cildin çok fazla güneşe maruz kalması, cildin incelmesine neden olur. UV ışınları cilt üzerinde pek çok olumsuz etki yaratmaktadır. Bunlardan biri de cildin incelmesi ve erken yaşlanmasıdır. UV ışınları cildin elastikiyet ve sertliğini sağlayan kolajenin yapısının bozulmasına sebep olur. Güneşe fazla maruz kalan cildin incelmesinin ve yaşlanmasının nedeni bu kolajen proteininin bozulmasından ileri gelir. Cildinizi incelmekten korumak için UV ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş kremi kullanmanız ve güneşlenmekten kaçınmalısınız.

Güneşe Karşı Koruyucu Kıyafetler Giymek

Güneş koruyucu kremler kullanmanın yanı sıra cildinizi örtecek şekilde uzun kollu gömlek, pantolon, güneş gözlüğü, şapka gibi giysiler kullanarak cildinizi incelmekten ve güneşin diğer yıpratıcı etkilerinden korumanız mümkündür.

5 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ