Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

Bilindiği üzere herkesin cilt tipi farklılıklar gösterir. Genetik sebepler, çevre koşulları, yaş ve mevsim gibi etkenler cildin durumunu belirler. Cilt tipinin belirlenmesi ve ona göre bakım yapılması oldukça önemlidir. Çoğu zaman kişiler cilt tipine uymayan ürünler kullanmak ve dolayısıyla yanlış bakım yapmak suretiyle cildinde problemler yaşayabilir. Şimdi cilt tiplerinden bahsedelim:

Normal ciltler ve bakım önerileri

Normal cilt tipiBakıldığında kızarıklık ve leke barındırmayan, pul pul dökülmeyen ve yağlanma belirtisi olmayan, gözenekleri sıkı ve nemli bir cilttir. Bu cilt tipi gerekli nem ve yağı üretebilen bir cilttir. Günlük olarak sabun içermeyen yumuşak bir temizleyici ile temizlenmeli ve hafif bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir.  Tonik olarak da alkol içermeyen bir tonik kullanılabilir. Hafif nemlendirici özelliği olan bir göz çevresi kremi de kullanılabilir. Piyasada normal ciltler için üretilen ürünlere ulaşmak mümkündür.

Yağlı ciltler ve bakım önerileri

Yağlı cilt tipiCildin görünümü parlak ve yağlıdır. Gözenekler oldukça belirgindir. Siyah nokta oluşumu yaygın olup akneye meyilli bir cilttir. Yağlı cilt tipi zor kırışan ancak kolay sarkabilen bir cilttir. Yağlı cilt tipine sahip kişiler ciltlerini günlük temizlemeye özen göstermelidir. Jel formundaki temizleyiciler kullanılması uygundur. Temizledikten sonra mutlaka tonik uygulanmalıdır. Tonik fazla yağlanmayı giderir ve gözenekleri sıkılaştırır. Sonrasında ise su bazlı bir nemlendirici kullanılmalıdır. Yağlı cilt tipine sahip kişiler kesinlikle yağ bazlı nemlendirici ve fondöten kullanmamalıdır. Ürünleri seçerken yağlı ciltler için üretilmiş olan ürünleri tercih etmelidirler.

Kuru ciltler ve bakım önerileri

Kuru cilt tipiKuru cilt tipi mat ve solgun görünen ve pullanma meydana gelen bir cilt tipidir. Kuru ciltte gözenekler küçüktür ve deri incedir. Kuru ciltler gerginlik hissi yaşar ve bu rahatsız edici olabilir. Kuru cilde sahip kişiler ciltlerini çok sık yıkamamalıdır. Sık yıkamak cildin doğal yağ tabakasını kaldırır. Zaten yağ üretemeyen kuru cilt bu yüzden daha da kuruyacaktır. Kuru ciltler nemsiz oluşu nedeniyle kırışmaya da en müsait cilttir. Bu cilt tipinin temizliğinde süt tipi temizleyiciler kullanılmalıdır. Ayrıca yatıştırıcı enbilgi.com özellikli alkolsüz tonikler tercih edilmelidir. Nemlendirici olarak ise yağ içerikli yoğun nemlendirme özelliğine sahip kremler tercih edilmelidir. Ayrıca haftalık nem maskeleri de yapılabilir. Yoğun gece kremleri ve kuru göz çevresi için özel formüle edilmiş göz kremleri kullanılmalıdır. Kuru ciltler için argan yağı, badem yağı veya zeytinyağı da iyi birer nemlendirici görevi görür.

Karma ciltler ve bakım önerileri

Karma ciltKarma cilt tipi oldukça zor bir cilt tipidir. Karma cilt tipinde yanaklar kuru; burun, alın, çene bölgesi (T bölgesi) yağlıdır. T bölgesinde siyah noktalar, yağ butonları, genişlemiş gözenekler görmek mümkündür. Karma cilde sahip olanlar ciltlerini yumuşak süt tipi veya jel formundaki temizleyicilerle temizleyebilirler. Karma cilt tipinde yanaklara ayrı, T bölgesine ayrı özen gösterilmelidir. T bölgesinde hafif alkollü tonik kullanımı yağlanmanın önüne geçecektir. Ayrıca göz çevresi kremi de kullanılabilir.

Hassas ciltler ve bakım önerileri

Hassas ciltHassas cilde sahip kişilerin cildinde alerjik reaksiyonlar sıkça görülebilir. Hassas cilde sahip kişiler ürün seçerken daha titiz davranmalıdırlar. Kullanılan ürünler hassas ciltler için üretilmiş olmalıdır ve parfümlü ürün kullanımından kaçınılmalıdır. Hassas cilde sahip kişiler, ürün seçimi hakkında doktordan veya güzellik uzmanından tavsiyeler alabilir.

Olgun ciltler ve bakım önerileri

Olgun ciltArtık hücre yenilenmesi oldukça yavaşlayan olgun ciltler ciltlerine daha da özen göstermelidir. Yağ hücrelerinin artık gerekli yağı üretememesi nedeniyle cilt çizgilenmeye başlar. Eğer nemlendirici kullanılmaz ise cilt hızla kırışmaya başlar. Olgun cilde sahip kişiler ciltlerini kurutmayacak yumuşak temizleyiciler kullanmalı ve alkolsüz bir tonikle silinmelidir. Nemlendirici kullanımı aksatılmamalı, E vitamini ve kipozom içeren kremlere yönelinmelidir. Piyasada yine olgun ciltlere uygun ürünler mevcuttur.

Her cilt tipinin uzak durması gerekenler

  • Sigara, sağlık açısından oldukça olumsuz olduğu gibi cildinde olumsuz etkilenmesine neden olur. Sigara kullanmak damarların daralmasına neden olduğu için gerekli vitaminlerin ve oksijenin taşınmasını engeller. Vitaminlerin taşınamaması sebebiyle kolajen üretimi etkilenir ve bu da zamanla kırışıklıklara sebebiyet verir.
  • Yine hava kirliliği de cildi olumsuz etkiler.
  • Güneş ve solaryum ışınlarına fazla maruz kalmak da ciltte lekelere ve zamanla kırışıklıklara neden olmaktadır. Elbette güneş D vitamini açısından enbilgi.com kemiklere oldukça faydalıdır. Sabah saatleri veya akşamüzeri günlük yarım saat güneşe çıkmak yararlı olacaktır. Gün içinde güneş koruyucu kullanmayı unutmamak gerekir.
  • Çok fazla çay, kahve ve gazlı içeçek tüketimi de cildi olumsuz etkiler. Cildin su kaybını tetikleyerek kuruluğa neden olur. Günlük su tüketimine de önem vermek gereklidir. Günde 1,5 – 2 lt civarı su tüketmek cildin nem dengesini korur ve sağlık için de oldukça önem taşır.
  • Çok sık alkol tüketmek de cildi olumsuz etkiler. Alkol vücudun su dengesini etkiler. Bu da cildin kurumasına neden olur.
  • Kullanılan ilaçlar da ciltte hassasiyet ve akne yaratabilmektedir.
  • Kötü beslenme alışkanlıkları da cildi olumsuz etkiler. Özellikle günümüzde fast food tüketimi oldukça artmıştır. Bunun yanında şekerli gıdaların tüketimi de cildi olumsuz etkilemektedir. Fast food tarzı beslenmekten şekerli ve hazır gıdalardan uzak durulması gereklidir. Bol sebze meyve tüketimi ve dengeli beslenme cilt için çok önemlidir.
5 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ