Çınar yaprağı kürü

Çınar yaprağını hayatımız boyunca bir çok kez görüp yanından öylece geçip gideriz. Ancak çınar yaprağının hiç faydalı olabileceğini düşünmüşmüydünüz?

Çınar yaprağı kürü

Çınar Yaprağının Yararları ve Kullanım Şekli

Çınar ağacı, uzun ömürlü ve ülkemizde her yerde görülebilen bir ağaç türüdür. Hatta bazı yerlerde koruma altına alınmış çok yaşlı çınarlar vardır. Gövdeleri oldukça irileşmiş bu çınarlar gerçekten görülmeye değer.
Çınar ağaçlarından mobilya yapımında faydalanıldığı gibi, son dönemlerde yapılan araştırmalarda yapraklarının da vücuda iyi geldiği keşfedilmiştir. Sürekli yeni bir faydası ortaya çıkan çınar yaprağı başta, romatizma, depresyon ve en bilineni vücuttaki kireçlenmelere iyi gelmektedir.

Çınar Yaprağının Faydaları

Çınar ağacı yaprağının pek çok faydası bulunmaktadır. En bilinen faydası kireçlenme olsa da çınar yaprağını, bahsedeceğimiz şu durumlar için de kullanabilirsiniz:

 • Çınar ağacının yaprakları, hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu sayede yanık tedavisinde kullanılabilir.
 • Romatizma ağrılarından şikayetçiyseniz çınar ağacı yaprağından faydalanabilirsiniz.
 • Eklemlerde oluşan kireçlenmeler için yapılacak çınar ağacı yaprağı kürü oldukça etkilidir.
 • Saçta oluşan kepekleri giderir ve saçları güçlendirir.
 • Bir cilt hastalığı olan "sedefe" iyi gelir.
 • Vücuttaki ödemi uzaklaştırır.
 • Anti depresan özelliği sayesinde depresyona iyi gelir.
 • Sara rahatsızlığının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
 • Diş ağrılarını geçirmede etkilidir. Ayrıca diş etlerinin sağlığına kavuşmasını sağlar.
 • Vajinada meydana gelen anormal akıntılara fayda sağlar.
 • Fıtık tedavisinde de kullanılmaktadır

Çınar Ağacı Yaprağı Nerede Bulunur?

Çınar ağacı hemen hemen her yerde karşımıza çıkar. Fakat ulaşma imkanınız yoksa, ben çınar ağacını tanıyamam diyorsanız aktarlarda da bulabilirsiniz. Doğal ürünler satan pazarlarda, hatta internette bile satışı yapılmaktadır.
Ancak toplayacağınız veya satın alacağınız çınar yaprağının yapısına dikkat etmeniz tedavi açısından büyük önem taşımaktadır.

Çınar Ağacı Yaprağı Nasıl Seçilir?

Çınar ağaçları birbirinin aynısı gibi dursa da farklı türleri vardır. Eğer kireçlenme veya romatizma için kullanacaksanız yapraklarının düz değil de girintili çıkıntılı olması gerekir. Yani seçmeniz gereken çınar ağacı yaprağının beş parça çıkıntıya sahip olması gerekmektedir.

Çınar Yaprağı


Yere düşmüş çınar ağacı yapraklarını kullanmamalısınız. Bu yapraklarda mantar üreyebilir, bu durum da kullanılmaz hale getirir. Yaprakları çınar ağacının dalından toplamalısınız. Olgunlaşmış çınar yapraklarını topladıktan sonra kurutup kullanmaya başlayabilirsiniz. Temiz bir bez veya kağıt üzerinde kurutmalısınız. Aksi halde naylon poşet benzeri şeyler yapraklarda nem ve dolayısıyla mantara sebep olacaktır.

Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Uygulanır?


Eğer vücudunuzdaki kireçlenmelerden şikayetçiyseniz, çınar ağacı yapraklarından kür yapıp bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.
Bulduğunuz uygun çınar yapraklarını 2 hafta civarı, gölge bir alanda kurutun. Kuruduktan sonra seçeceğiniz iki adet orta boyuttaki çınar yaprağını soğuk su altında güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra bu yaprakları küçük parçalara ayırın.

Bir fincan civarı kaynamış suya bu çınar yapraklarını atıp, kısık ateşte 1 dk civarı da yapraklarla birlikte kaynatın. Daha sonra demlenmeye bırakın. 5 dk civarı bekledikten sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz.
Bu çayı her gün aç karnına akşam yemeğinden önce ve yatmadan evvel olmak üzere günde 2 defa tüketin. İçtiğiniz çaylar arasında en az 3 saat vakit bulunmalıdır. Ayrıca çayı her defasında taze hazırlamalısınız.

Çınar yaprağı kürüne yaklaşık 1 ay boyu devam edin. 1 hafta içinde şikayetlerinizde azalma gözlemlemeniz mümkün. 1 aylık süreç sonunda ise şikayetlerinizin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.
Eğer kireçlenmeleriniz yoğunsa çınar yaprağı kürünü uyguladığınız ilk günler şikayetleriniz de artış hissedebilirsiniz. Bu durumda küre bir kaç gün ara verip yeniden başlayın. Bir süre sonra şikayetleriniz azalmaya başlayacak ve kür sonunda bitecektir.
Çınar ağacı yaprağı kürünü, diğer bahsettiğimiz rahatsızlıklar için de aynı şekilde uygulayabilirsiniz.
Uyarı: Bu tarz bitkisel uygulamalardan önce kullanmakta olduğunuz ilaçlarınız varsa, herhangi bir rahatsızlık ve alerjiniz bulunuyorsa doktora danışmadan asla uygulamayın.
Sağlıklı günler dileriz.

5 13
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ