Çizgi film nasıl yapılır?

Çizgi film yapımı geçmişte büyük zorluklarla yapılırken, günümüzde çok daha gerçekçi karakterler daha hızlı bir şekilde yapılabilmekte. Hadi gelin Çizgi film nasıl yapılır hep beraber görelim..

Çizgi film nasıl yapılır?

Çizgi film nasıl yapılır?

Günümüzde çizgi film yapımı oldukça basittir. Günümüzde modelleme programları sayesinde çizilen karakterler bir animasyon programına aktarılarak hareketlendirme işlemleri sağlanır. Geçmişe baktığımız zaman, bugün kullanılan teknoloji çok ileri seviyede görünmektedir.

Çizgi film yapımı bir yaratıcılık işidir. Çizilen karakterler tamamen hayal gücünün bir ürünü olduğu söylenilebilir.

Eskiden çizgi film nasıl yapılırdı?

Çizgi film çok uğraştırıcı bir iş olmakla birlikte çok sabır ve özen gerektirir. Fazla sayıda ayrı ayrı yapılmış resimler filme alınarak art arda gösterilir.

Teknolojinin günümüz seviyesine ulaşmadığı yıllarda karakalemle çizilmiş resimler kullanılırdı. 1980’li yıllardan sonra teknolojinin ilerlemesiyle bilgisayar ortamında hazırlanan üç boyutlu karakterlere daha da hareketlilik verilmiştir. Fakat hala karakalemle çizilmiş olan çizgi filmler bilgisayara taratılarak hareketlilik verilip seslendirilmektedir.

Çizgi filmin yapımında saniyede 25 adet resim kullanılmaktadır. Bu da ne kadar zor bir iş olduğunu göstermektedir. Bir çizgi filmin yapımı 1-2 yıl arası bir süre zarfını kapsayabilir ve maliyeti de çizgi filme göre artabilmekte veya azalabilmektedir.

Çizgi film alanında lider isimlerden biri Walt Disney’dir. En ünlü çizgi karakteri ise Miki Fare (Mickey Mouse) dir.

5 12
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ