Çocuk yaşta evlenmenin psikolojisi

Çocuk yaşta evlenmenin psikolojisi

Çocuk yaşta evlenmek yasalarımız gereğince yasaktır ve hapis cezasına tabii tutulur. Ancak ülkemizde yasalar geç ya da hiç işlemediğinden bu tip durumlarda hiç bir işlem yapılmadan ya da 2-3 aylık bir hapis sonrasında serbest bırakılabiliyor. Tüm bunlar bir yana bırakıldığı zaman, koskoca bir adamın ufak bir kızla evliliği.. Toplum tarafından iğrenç olarak görünen bir durum. Yasalara göre 18 yaşından küçük bütün bireyler çocuk olarak kabul edilir. Evlilik içerisinde, küçük çocuk ile evlenen şahıslar düşüncesiz olduklarından dolayı ufak bir çocuğun psikolojisini düşünmezler.

Çocuk yaşta evlenen çocukların psikolojileri ilerleyen yaşlarında dahi psikolojik sorunlarının daha da büyümesine neden olabiliyor. Çocukların evlenmesi sonucunda, kendinden büyük ve babaları yaşında ki bir adam ile aynı hayatı paylaşacak olmaları düşüncesi dahi onları en derinden etkiler ve bu tip durumlar sonucunda genel olarak intihar ile sonuçlanır. Çocuk yaşta evlenen kişilere yaralı olarak tabir ederler. Bu tip bir durum çocuk için yara olarak kabul edilir. Herhangi bir olayın, istenilmeden ve zorla yaptırılması tramvatik bir olay olarak değerlendirilir. Bu durumda çocuk için tramvatik bir olaydır.

Çocuk yaşta evlenen kişilerin eğitim hayatlarının sonlanması, küçük yaşta ev işlerinin yapılmaya zorlanılması ve bunun üstüne çocuk olan bir kızın çocuk sahibi olması için zorlanması. Bütün bunlar çocuğun psikolojisini en derinden etkiler ve yaşama duyduğu sevinç bir anda yok olmaya başlar. Çocuk yaşta evlenmek usulsüz bir işlem olduğundan dolayı, çevrede bu tip durumların olması sonucunda polise şikayet ederek çocuğun güvende tutulmasını ve buna zorlayan şahsın soruşturulmasına sağlayabilirsiniz. Bu tip ihbarların hepsini 155 polisi arayarak yapabilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ