Çocuklarda altını ıslatma sorunu

Çocuklarda altını ıslatma sorunu

Çocuklarda altını ıslatma, yatağa işeme gibi sorunlar tamamen psikolojik sorunlardır. Tabi ki yinede psikolojik diyerek bir kenara atmak yanlış olacaktır. Sağlık sorunlarıyla alakalı olarak da bu tip sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Altını ıslatan çocuklarda il öncelikle, çocuğa karşı bir sabır sergilemeniz gerekmektedir ve ona karşı olan ilginizi arttırmanız gerekmektedir. Genelde çocuklar, korku, yalnızlık gibi yaygın konulardan dolayı altını ıslatma sorunları yaşamaktadır. Çoğu ebeveynler, altını ıslatan çocuklara karşı daha uysal yaklaşması gerekirken sinirli bir yapı ile yaklaşır. Durum böyle olunca, çocuğun tedavisi gerileme yerine ilerleme gösterir.

Eğer çocuğunuz geceleri altına kaçırıyor ise alabileceğiniz önlemler;

  • Akşam vakitlerinde çocuğun kullandığı sıvı tüketimi azaltılmalı,
  • Gece içerisinde, zaman zaman çocuğu tuvalete kaldırmanız

gibi nedenler buna çözüm olacaktır. Çocuk belli bir zaman geçtikten sonra bunu alışkanlık haline getirerek kendisi uygulamaya başlayacaktır.

Alt ıslatmanın psikolojik olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Eğer çocuğunuz tuvalet alışkanlığını kazanmış ise ve tuvaletini sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsa psikolojik bir problem olduğu değerlendirilir. Bunların harici aile içerisinde tek çocuk değilse yani kardeşleri varsa, içinde oluşan kıskançlık sorunlarından dolayıda alt ıslatma problemi görülebilmektedir.

Altını ıslatan çocuklarda, eğer problemi psikolojik bir sorun ise, altına ıslatma sorununu sevgi ve ilgi ile çözmeniz mümkündür. Mesela yeni doğan bir bebek sonrasında, yeni doğan bebek ile normal olarak daha fazla ilgilenilir ve durum böyle olunca, büyük çocuk kendini sevilmiyormuş gibi hissetmeye başlar. Durum bu şekilde olunca bu tip psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer yaşadığınız bu tip bir sorun ise, ilgi paylaşımını eşit bir şekilde yapmanız faydalı olacaktır.

 

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ