Çocuklarda dikkat eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği

Dikkat eksikliği denildiği zaman, çoğunuzun ilk etapta algılarını kullanıp kullanamadığı tespit edilmelidir. İşitsel ve görsel algılarının tespiti sonucunda ona göre yol izlenilmelidir. Misal örnek vermek gerekirse; çoğu çocuklarda gözlerinden biri kapatıldığı zaman bütün her şeyi algılarken, yüz mimiklerini algılayamaz. Bu yüzden bu tip algı sorunlarının olup olmadığı öğrenilmelidir.

Dikkat eksikliği tedavisi var mı?

Dikkat eksikliği yaşayan çocukların büyük bir çoğunluğu, ileri yaşlarında normal bir hayatı yaşayabilirler. Bir diğer çoğunluğu ise yaşamları boyunca dikkat eksikliğinin getirdiği problemleri yaşamaya devam edecektir. Bu tip sorunlarda bir doktora başvurulması şart olarak kabul edilir. Misal vermek gerekirse; dikkat için kullanılan moleküllerde bir yetersizlik mevcut ise, bir ilaç tedavisi ile bunun tedavisi yapılabilmektedir.

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar ile nasıl iletişime geçilmelidir?

Dikkat eksikliği yaşayan bir çocuğa öğütler vermeniz onu tedavi etmeyecektir. Dikkat eksikliği olan çocuğunuz ile yeterli şekilde ilgilenmeniz gerekmektedir. Dikkat eksikliği yaşadığı konuları keşfederek o konuların üzerine birlikte hareket ederek çocuğunuzun yönelmesini sağlamalısınız.

Ancak hiç bir konuda çocuk zorlanmamalıdır. Aksi halde içinde oluşan bunalma hissi, onda ki dikkat eksikliğinin daha fazla çoğalmasını sağlayacaktır. Mesela okuldaki dersler ile bir sıkıntısı mevcut ise, hangi derslerden sıkıldığı keşfedilerek o dersin üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Dikkat eksikliği hafife alınacak bir konu değildir. Dikkat eksikliği yaşayan kişinin ilerde akademik sorunlar, mesleki sorunlar ile karşılaşması olasıdır. Bu yüzden dolayı, dikkat eksikliği için en yakın bir sağlık kuruluşundan yardım olmanız ve kesin bir tanı koyulması yararlı olacaktır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ