Çocuklarda sinüzit

Çocuklarda sinüzit

Sinüzitin daha çok erişkinlere yönelik bir hastalık olduğu düşünülse de çocuklarda da sık rastlanmaktadır. Çocuklarda tanı koyulması biraz daha güçtür bunun sebebi ise belirtilerinin daha karmaşık olmasıdır. Ayrıca çocuklardaki sinüzitin gözlere ve kafa içine yayılma riski olduğundan erişkinlere göre daha tehlike oluşturmaktadır. Sinüs dediğimiz bölge burnun her iki yanında ve kemikler arasında bulunan hava boşluklarını ifade eder. Sinüzit bu boşluklarda meydana gelen iltihaplanmalardır.

Çocuklarda sinüzit belirtileri

Çocuklarda iki hafta süren üst solunum yolları enfeksiyonları nedeniyle sinüsler rahatsızlanıyor. Genellikle baş ağrısından şikayetçi olan çocuklarda dikkat toplayamama, gözlerde şişlik, sarı yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, horlama, uykuya eğilim, geçmeyen öksürük görülmektedir.

Özellikle ilkokul çağına kadar geçen süreçte sinüzit, çocuklar için tehdit oluşturmaktadır. Genellikle grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonu sonucu başlamaktadır. Eğer üst solunum hastalığına yakalanan çocuğun rahatsızlığı on günü aşıyorsa sinüzit olabileceği düşünülmelidir.

Sinüzitin tedavisi

Çocuklarda sinüzit ameliyatı gündeme gelmez. Ameliyat ancak sinüslerin temizlenmesini, nefes almayı engelleyen geniz etinin var olduğu durumlarda gündeme gelir. Geniz eti mikropların barındırılmasına ve sinüzitin varlığına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra nefes alma güçlüğü ve sosyal yaşantı açısından birçok güçlük yaratan geniz etinin alınmasıyla sinüslerin rahatlaması sağlanır. Onun haricinde doktor tarafından verilen ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Sinüzit belirtilerini fark ettiğiniz takdirde hemen doktora başvurmalısınız. Aksi halde ilerleme meydana gelebilir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ