Debriyaj / Kavrama Nedir, Nasıl Çalışır?

Debriyaj bir diğer adı ile kavrama olarak ifade edilen ve motorlu taşıtların tamamında yer alan bir parçadır. Debriyaj yani kavrama nasıl çalışır ve nedir sorularınız için merakınızı gidermeye çalıştık..

Debriyaj / Kavrama Nedir, Nasıl Çalışır?

Debriyaj - Kavrama Nedir, Nasıl Çalışır?

Debriyaj yani kavrama kısaca; Hareket halindeki çarkın gösterdiği hareketi, aynı eksen içerisinde yer alan diğer bir parçaya iletmeyi sağlayan ya da iletilmekte olan bu eylemi, istek doğrultusunda durdurmak amacı ile kullanılan bu tertibata debriyaj, bir diğer adıyla kavrama denilir.

Kavralamalar, krank mili ekseninde bulunması kaydıyla motor ile vites arasına bağlantıyı sağlar ve motordan vitese doğru hareketin iletilmesini sağlar. Bütün motorlu taşıtlarda debriyaj yani kavrama sistemi kullanılmaktadır.

Kavrama Nasıl Çalışır? 

Aracın motoru çalışır durumdayken, debriyaj kavranılırsa hareket motordan vitese doğru iletilir. Vites değiştirildiğinde, vitesten motorun hareketi tetiklenir ve aracın tekerlerine kadar iletilmesi sağlanır. Bu sayede araç hareket haline geçer. Eğer araçlarda debriyaj olmasaydı, araçlar hız değişikliği gösterdiğinde, eski bulunduğu hızlarına geçerken araçların çoğu parçalarının zarar görmesine sebep olurdu.

Özet vererek açıklamak gerekirse; kavrama yani debriyaj, motor ile vites arasında geçen etkileşimi koordine eder. Taşıtın hızlanıp yavaşlamasını sağlar.

Debriyaj Görevleri

  • İlk uygulanılan hareket esnasında, motorun hareketini tekerleklere iletir ve taşıtın sarsıntı yaşamadan ilerlemesini sağlar.
  • Taşıt yerinden kımıldadıktan sonra, vitesin durumu değiştirmek (ileri ya da geri almak) için motordan vitese hareket iletimini geçici olarak keser.
  • Bazı gerekli durumlarda motor ile güç aktarmayı sağlayan organların bağlantısını keser.

Kavramanın temel parçacıkları: Volan, baskı plakası, kavrama diski, bağlantı kapağı ve bağlantı merkez pimi'dir.

Kavrama herhangi bir hareket iletmez duruma getirildiğinde diskler üzerinde basınç ortadan kalkar ve disklerin birbirinden ayrılması kolaylaşır. Bu sayede vites boş konuma getirildiğinde dönen diskler serbest hale getirilir. Bu sayede bir sonraki hız seviyesine getirmek için kavratılması planlanan disk hızlarının denklik kazanması sağlar.

Taşıtlarda, aracın durur konumdayken herhangi bir hız hareketine birden geçmezi imkansızdır. İmkan olması durumunda ise çok büyük sarsıntılar yaşatır. Yani otomobillerde, 1'den 5'e birden geçiş ya da 5'ten 1'e birden geçiş esnasında yüksek seviyeli sarsıntılar oluşur. Aynı zamanda araca zararda verebilir.

5 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ