Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş Kimdir?

Ankara'nın Ayaş ilçesinde, 27 Şubat 1947 tarihinde ülkemiz için önemi tartışılmaz bir genç Deniz Gezmiş dünyaya geldi. Anne ve Babasının öğretmenlik mesleğinden kaynaklanan sebepler neticesinde çocukluğunu Sivas'ta gençlik dönemlerini ise İstanbul'da geçirdi. 1965 yılında Üsküdar ilçe başkanlığı seçimlerine Türkiye İşçi Partisinin üzerinden aday oldu. Genç yaştan itibaren kendini sol görüş tartışmalarının içinde buldu. İlk olarak temizlik işçilerinin yürüyüşü sırasında Türk iş adamlarını protesto gruplarında yer alması nedeniyle 1966 yılında tutuklandı.

Deniz Gezmiş üniversitesi eğitimi için İstanbul üniversitesi Hukuk fakültesini tercih etti. Türkiye Milli Talebe Federasyonun'da yaşanan olaylar nedeniyle ikinci kez kısa bir süre göz altına alındı. Ardından 1 yıl sonra yine Kıbrıs Mitinglerinde ABD bayrağı yakılması sonucu gözaltına alındı. 1968 yılında arkadaşlarıyla birleşerek Devrimci Hukukçular Örgütü'nü kurdular.

Üniversite konferansları sırasında AIESEC toplantısını yapan Seyfi Öztürk protestosu nedeniyle tekrar tutuklandı, 2 ay sonrasında yargılanıp beraat edildi. Yine aynı yıl İstanbul üniversitesi işgalinde en ön sıralarda yer aldı. İşgal lideri olması nedeniyle Baltalimanı görüşmelerine giderek öğrenci haklarının kazanılmasında rol oynadı. Yabancı devletlerin İstanbul'a girişi  protestolarında tutuklandı.

Öğrenciler arasında konuşulan Milli Demokratik devrim düşüncesinin konuşulmasında Deniz Gezmiş etkili oldu. ABD büyük elçisini protesto etmek nedeniyle tekrar tutuklanıp serbest bırakıldı. Hemen sonra istanbul üniversitesi öğrenci yürüyüşleri nedeniyle 2-3 sefer tutuklanmalar yaşaryarak serbest bırakıldı.

1. Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayına program hazırlaması üzerine çıkarılan tutuklama emri yüzünden Filistin'e kaçma yoluna başvurdu. Filistin'e kaçtıktan sonra üniversitede yaptığı işgaller neticesinde fakülteden atıldı. Ülkeye döndü, tutuklanıp serbest bırakıldı. Sağcıların öldürülmesi olayında Deniz Gezmiş'in rolü var iddialarıyla tutuklanıp 3 ay içeride kaldı.

Hapis günleri sona erince öğrenci protestolarını da bir kenara bırakarak Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunu kurarak ülkenin ilk silahlı mücadele eden örgütünü kurmuş oldu. Hayatı boyunca tek amacı demokratik bir Türkiye yaratmak oldu. Bu örgüt Deniz Gezmiş ve yandaşlarının idamı ile dağıtıldı.

THKO 'nun İşbankası soygunun'da yer alan Deniz Gezmişin idam kararı 1971 yılında Sıkıyönetim mahkemesinde 12 mart darbeleri sonucu oluştu. Arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile aynı zamanda Ankara Cezaevin'de idama mahkum edilip ülke genelinde büyük bir yankı meydana geldi.

Deniz Gezmiş Neden Öldürüldü? - Belgesel

Deniz Gezmiş hakkında ki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum alanından yaparak, herkesin Deniz Gezmiş hakkında daha fazla bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

3.3 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ