Deniz tutması

Deniz tutması

Çoğu kez araba, uçak, deniz gibi çeşitli araçlar ile yapılan yolculuklar sonunda tutma sorunu ile karşılaşılabilir. Bunların arasında en yaygın olarak deniz tutması görülür. Deniz tutması tam olarak, deniz taşıtı üzerindeyken yeterli derecede adapte olamama sonucundan ortaya çıkan geçici bir rahatsızlıktır. Bu tip tutmalar, bulunduğu taşıtların hareket halinde olması sonucunda meydana gelmektedir. Deniz taşıtları ileriye gitmekle beraber, deniz üzerindeki dalgalar dolayısıyla hareketlilik daha da çoğalmaktadır. Normal taşıtlara göre deniz tutması yaşanması daha çekilmezdir.

Tabi durum bu şekilde olunca, deniz tutmasını herkes yaşıyor dememiz yanlış olur. Genelde deniz tutmasını yaşayan kişiler, daha hassas, daha duyarlı kişilerdir. Sonuç olarak, denizcilik mesleğini yaparak aylarca karaya ayak basmayan kişilerde yaşıyor olmuş olsaydı çekilmez bir meslek olurdu.

Deniz tutmasına nasıl geçer?

Araba tutması yada uçak tutması gibi seyahat esnasında yaşayan kişiler çoğunlukta olmakla deniz tutması yaşamaktadır. Deniz tutması yada diğer araçların tutmasının önüne geçebilmek için, seyahat yapılmadan önce ağır besin gıdaları tüketilmemelidir. Daha çok midenizi bastırabilecek, tuzlu besin gıdaları tüketilmelidir. Deniz tutması için, çoğu kişi deniz suyundan alınan bir yudum sonrasında deniz tutulması sorunundan kurtulduklarını söylemektedir. Ya da istenildiği zaman, tutmaları engelleyebilecek ilaçlar kullanılmalıdır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ