Deniz yıldızları nasıl beslenir?

Deniz yıldızları nasıl beslenir?

Deniz yıldızları nasıl beslenir?

Deniz yıldızlarının belirgin bir ağız yapıları yoktur. Deniz yıldızları yakaladıkları bütün canlıları ayırmaksızın yiyerek yaşamını sürdürür. Deniz yıldızları kendi aralarında iki gruba ayrılmaktadır; deniz yıldızlarının bir kısmı etçil iken bir kısmı ise otçuldur. Etçil olarak beslenen deniz yıldızları dibe çökmüş ölü balıkların büyük bir çoğunluğunu yiyerek hayatlarını sürdürür.

Deniz yıldızları besin farklılıkları dışında türlerine göre de ayrım göstermektedir. Porania ve Henricia türleri bulunmaktadır. Bu türler, denizaltında kumları süzerek plantonlar ile besin ihtiyacını karşılar. Deniz yıldızları besin ihtiyacını karşılamaya çalışırken, besin gıdaları deniz yıldızının üzerine, mukusa bölgesine yapışır.  Ardından yapışan besinleri, deniz yıldızları silerek ağzına getirir.

Deniz yıldızları en garip beslenen canlılar olarak kabul edilir. Üstelik sünger ve hidroyit poliplerin üzerinde yaşayan deniz yıldızları dahi bulunmaktadır. Bu tip deniz yıldızları ise büyük balıklar ile beslenir ve avladıkları canlılar, yutamayacakları boyutta ise dış yüzeylerinin yardımları ile sindirirler. Deniz yıldızlarının sindirme işlemleri bittikten sonra deniz yıldızı çekici kasların kasılması ile tekrardan vücut içerisine alınarak beyin ihtiyacını karşılanır.

5 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ